Bugun...

Popüler Kültür

 Tarih: 04-11-2022 12:54:00
Can KURU

Bayram deyince hepimizin aklına mutlu anlar, güler yüzlü insanlar gelir fakat bir ülke için artık bu durum böyle olmayacak. O ülke Güney Kore. Güney Kore’de geçtiğimiz hafta Cadılar Bayramı kutladı. Kutlamalarda yaşanan izdiham yüzünden yaşları 20-30 arasında ki 156 genç yaşamını yitirdi. Can çekişen insanların görüntüleri canlı yayında gösterilip, sosyal medya hesaplarında sansürsüz olarak yayınlandı.

Cadılar Bayramı bir Hristiyanlık ritüelidir. Bu bayramda çocuklar korkunç kıyafetler giyerek kapı-kapı dolaşıp büyüklerinden harçlık toplar ve akşam Hristiyan Azizlere dua edilip yemekler yenir. Peki nasıl olurda böyle bir bayramda 156 genç ezilerek ölerek ölür?

Bu soru aslında çok önemli; çünkü sorunun cevabında bilinçsizce yaratılan popüler kültürlerin hayatımızda yarattığı sorunları görüyoruz.
Güney Kore’nin %27’si Hristiyan’dır. Azınlıktaki bir dinin bayramına yüz binlerce gencin katılması, 156 gencin izdihamdan kaynaklı ölmesi oldukça absürt bir durum. Popüler kültür bu absürtlüğün üstünü örtmekte oldukça başarılı. Sosyal medya beğenilerinin yarattığı yapay ilgi duygusu yüz binlerce genci bir araya getiriliyor. Birlikteliklerinin sebebinin hiçbir önemi yok. Yeter ki sosyal medya toplumu tarafından kabul edilebilir veya havalı-modern sayılabilecek tarzdan şeyler olsun.

Konunun bu kadarı da tehlikeli sayılabilir fakat daha da tehlikeli bir kısmı var. Rastgele oluşan bir popüler kültürden bahsettik fakat kasıtlı olarak kötü niyetli insanlar tarafından oluşturulabilecek bir popüler kültür hayal edin! Sosyal medyanın böylesine bilinçsiz kullanılması işte bu kötülüklerin önünü açıyor. Sözde, kutup ayılarına yardım olsun diye 170 TL’ye satılan sulardan, iklim krizine engel olmak için 2000 TL’ye satılan burgerlere kadar tüm saçmalıklar toplumun yapay ilgiye ne kadar aç olduklarını gösteriyor. Bilinçsiz sosyal medya tüketicisi olursak belki bir gün bilmediğimiz bir bayram uğruna izdihamda ölmeyiz fakat beğeni veya beğeni veya yapay statüler uğruna kendimizi ihtiyacımız olmadığı halde on binlerce TL verip popüler bir telefon markasının ürününü alırken bulabiliriz.

  Bu yazı 257 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLARIMIZ
YUKARI