Bugun...

“ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ VE TÜRKİYE”

 Tarih: 20-09-2022 09:02:00
Cemalettin Doğan

05.08.2022 tarıhli Sivas Kızılırmak gazetesindeki “ÇİP”başlıklı köşe yazımda, Amerika yine boş durmuyor, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin’in bütün itirazlarına rağmen Tayvan’a yapmış olduğu sürpriz ziyareti yazmış ve siz kıymetli okurlarımızla paylaşmıştım.

 

Bu sefer ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, birkaç gün önce Ermenistan’ı ziyaret etti.?

 

Bilindiği üzere 12.Eylül 2022 günü gece yarısı Azerbeycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan, güçlerinin Azerbaycan’ın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde geniş çaplı provokasyonu sonucu çatışmanın başladığını duyurmuştu.Azerbeycan’ın 70.in üzerinde Askeri Şehit olmuş, Ermenistan’ın ise 400’e yakın Askerinin hayatını kaybettiğini,  ilgili tarafların açıklamalarından öğrenmiş bulunuyoruz.

Diğer taraftan ABD’nin Akdeniz’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimine uygulanan Askeri Ambargoyu kaldırması, Ege’de Yunan adalarını Silahlandırması, Suriye’de ypg-pkk ya tır’larla dolu silah yardımı yapması, Yunanistan’ın Ege Denizinde Ticari Gemilerimize kurşun sıkması, Ukrayna ve Rusya savaşının hala devam etmesi, Bu sefer ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaret etmesi sizce bir tesadüf mü ?

Yıllardır Avrupa Birliğine Üyeliğimizin kabul edilmemesi bir oyalama mı ?.

ABD Gözünü Türkiye’ye mi dikti ?

ABD Akdeniz’i Ateşe mi vermek istiyor ?

ABD Güney Kıbrıs’a Silah Ambargosunu kaldırmasıyla, Yunansitan’a kurduğu üsler gibi, Güney Kıbrıs Rum Kesimine Askeri Üssümü kuracak?

Kıbrıs ABD’nin Silah Deposu mu olacak ?

ABD F-35 Savaş Uçaklarını bize niye vermedi ?

ABD Türkiye’nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la masaya oturmasını ister mi ?

ABD, Türkiye ile İsrail’in ilişkilerinin  düzelmesini istermi ?

Batı da Yunanistan, Doğu da Ermenistan, Güney de Terör Örgütleri ?

Bu arada kış yaklaşıyor, ABD doğalgazı Türkiye üzerinden sevkiyatı nı istemiyor mu ?

Türkiye olarak Nato’ ya üyeyiz, peki Nato niye yanımızda değil ?

Türkiye Şanghay’a Üye Olursa Ne Olur ?

Zenginlik Şanghay’damı, Batı’damı ?

ABD Ege’de Savaşamı Hazırlanıyor, neden Dedeağaç?

 

ABD boş durmuyor ancak, Türkiye’de buna karşı gardını aldı.

 

Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi, Semerkant’ta yeni inşa edilen "İpek Yolu Semerkant" uluslararası turizm bölgesindeki kongre merkezinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in ev sahipliğiyle birkaç gün 22’ci toplantısı yapıtı ve Türkiye’de bu toplantıda yerini aldı.

2010’lı yılların başından itibaren Şanghay İşbirliği Örgütü’ne ilgi gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle Putin ile yaptığı temaslarda Türkiye’nin bu örgüte katılımı konusunda ısrarcı olduğunu gösterdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zirve kapsamında birçok lider ile bir araya gelirken, bunlardan en çok göze çarpanları Çin lideri Şi Cinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi dünya basınında manşetten resimli olarak birinci sayfasında yerini aldı.

ŞANGHAY İşbirliği Örgütü nedir ?

Avrasya coğrafyasının yaklaşık yüzde 60’ını, dünya nüfusunun yüzde 40’ını ve küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde’ 30’undan fazlasını kapsayan ticari örgüt.

Ayrıca bu örgüt bünyesinde iki BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ve nükleer güce sahip dört üyenin bulunduğu Dünyanın en büyük örgütü.

Peki bu Örgüte üye ülkeler kimlerdir ?

Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Hindistan, Pakistan  ve İran.

Avrupa Birliği ve ABD acaba, Türkiye’nin bu örgüte üye olmasını isterler mi ?

O zaman Dış politikamız ve izleyeceğimiz strateji aynen Ukrayna-Rusya savaşındaki gibi olmalı.

Ege’de ABD’nin Yunanistan adaların silahlandırması, Yunanistan Ordusunun silahlarının Modernizasyonu, F-35 Savaş uçaklarının Yunanistan’a verilmesi, Almanya’nın en son gelişmiş Leopar Tanklarını Yunanistan’a satması, Yunanistanı’ın envanterine kayıtlı Rus Tanklarını Ukrayna’ya vermesi acaba neyi işaret ediyor ?

Nato’da dikkatli olup, Dış politikamızı sağlam yürütürsek, Ukrayna-Rusya savaşında olduğu gibi , kazançlı bir Ülke oluruz.

Nato-Avrupa Birliği politikamız devam, Şanghay Ticaret Örgütü ile ihracata yola devam;

Ne kadar geç kalsak ta, bir an önce, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la masaya oturup, Anlaşıp, Suriye’li mültecileri evlerine göndermek yerinde olur tamam.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere;

  Bu yazı 1033 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLARIMIZ
YUKARI