Bugun...

Gündemden Düşmeyen Hakem Hatası

 Tarih: 11-01-2023 11:42:00
İsmail DURSUN

            

Gündemden Düşmeyen Hakem Hatası ve Yiğido’nun Kayseri Çıkarması

 

  Merhaba değerli dostlar Ülkemizdeki Futbol karşılaşmalarında özellikle Türkcell Süper ligindeki yaşanan hakem hatalarının bunların takımlara yaşattıkları puan kayıpları spor kamuoyunun gündeminden düşmeyen konuların başında gelen tartışmalardır.

              Geçtiğimiz hafta oynanan Sivas spor-Galatasaray, Gaziantep-Beşiktaş spor karşılaşmalarında yaşanan akıl almaz hakem hataları sizlerin de gündeminde idi, olmaması mümkün değildi zaten. Sivas spor yönetim kurulu’’ Atılan golün bir hakem hatası değil kural hatasıdır gerekçesiyle TFF ye müracaata bulunarak bu müsabakanın kaldığı yerden tekrar edilmesini’ ’istemiştir.

          Bununla birlikte Fenerbahçe spor kulübü başkanı Ali Koç da’’ TFF ye seslenerek bunun bir kural hatası olduğunu bu hakemlerin lisan iptaline gidilmesini, bu karşılaşmanın tekrar edilmesi şeklinde açıklamalarda ‘’bulunmuştu.

Çeşitli spor adamlarının Futbolun kuralları ile dile getirdikleri bu hakem hatalarının yapılmasını sürekli gazete ve tv ekranlarında dile getirerek spor kamuoyunun gündeminden düşmeyen konuların başında geliyordu.

Biliyorsunuz MHK kuruluda adı geçen Erkan Özdamar ve Attila Karaoğlan Özgüç Tür kalp Bülent Birincioğlu hakemlere uzun süre müsabakalarda görev vermeyeceklerini açıkladılar.

         Beynelmilel Futbol oyun kurallarını yeteri kadar özümseyemeyen nicel birikime sahip olmayan hak etmediği bir FİFA kokardını bunlardan alınmasının ötesinde bir daha görev verilmemesi lazım ki 

Diğerlerine örnek teşkil etsin MHK kurulunun gözde ve özde hakemleri sadece onlar değil illerinde bölgelerinde alt liglerde her türlü zorluklara rağmen görev yapan genç yeteneklerimizde gözde ve özde hakemlerimizdir sayın TFF .

         Bu hakemler takımların kaderleriyle oynamışlardır. FİFA kokardını taktıkları süreçte bu akıl almaz VAR ve hakem hataları umarım bundan sonra daha dikkatli davranılarak son bulunmuş olur. Birileri yaptı diye diğer hakem arkadaşlarımıza da farklı yorum ve davranışlarda bulunmamak lazım onlar Türk futbolunun vaz geçilmez unsurlarıdır.

        Gelelim Sivas spor ve transfer konusuna 13 Ocak Cuma günü Kayseri’de oynanacak olan Anadolu derbisi niteliği taşıyan Kayseri spor-Demir Grup Sivas spor karşılaşmasına bu müsabaka gerçekten her iki takım içinde zor ve bir final havası taşıyacak ama Sivas spor için daha fazla önem arz ediyor.

       Konya deplasmanından alınan puan gerçekten bir piyango niteliğinde idi oyunun sön bölümlerinde her türlü eksiklere rağmen gösterdiği performansı tebrik ediyorum fakat savunmada, Merkezde, hücumda kanat organizasyonlarında büyük oranda hatalar yapılmasına rağmen bu puan alınmış oldu daha dikkatli olunsa idi skor farklı olabilirdi güçlü bir takım karşısında bu puanı alacağını hiç tahmin etmemiştim doğrusu.

      Sivas spor yönetimi bu mevkilere şartlar ne olursa olsun acilen transfer yaparak lığın dibine demir atan takımı buradan çıkarmak lazımdır. Onlarda zaten bu çabanın ve arayışın içindeler 2.devreye yapılan nokta takviyelerle (arada ortada kalmış bekleyenler değil) gerçek anlamda netice adamları ile takviye yapılacağını umut ediyorum.

Sivasspor severlerin kayseri spor karşılaşmasına çok daha önem vereceklerini takımlarını orada yalnız bırakmayacaklarını umut ediyorum takımın sizlere büyük ihtiyacı vardır.

         Sivas Belediye spor futbol takımı ise önemli bir karara imza atarak Sivasspor’un eski başarılı kaptanı Teknik Direktör Hayrettin Yerlikaya’yı takımın başına getirerek 2.devreye başlangıç yapmış oldu bravo size Hakan başkan ve Hilmi başkana

        Bugünlerde Antalya’da kamp çalışmalarının yanı sıra Taner Karabal yönetiminde  sporcu transferlerine hız veren belediye spor Ankara Demirspor’dan  Haşim Çoban, İnegöl spordan, Kaleci Emre, Adıyaman spordan  Ömer Yıldız,Amed spordan Murat Uslu, Kastamonu spordan Yakup Yiğit’i kadrosuna katarak hızlı bir tempo izleniyor.

          Ayrıca Sivas spor U19 takımından iki oyuncu ile birlikte Kendi alt yapısından 3 oyuncuyu da kamp dahil ederek 2.devre çalışmalarına devam ederek yeni bir güçle başlamak istiyor.

Umarım her iki takımımızda lığın alt sıralarından tüm katmanların desteği ile bu zor süreci atlatarak beklenilen ve umulan yerlerine kavuşacaklardır.

      Değerli dostlar şimdi ise benimde mezun olduğum Sivas Atatürk Anadolu lisesinin spordaki başarısından kısaca söz etmek istiyorum.

          Okulun müdürü değerli kardeşim eski başarılı beyefendi spor mazisi olan Okul Müdürü Haluk Doğan’ın orada olması önemli bir faktördür. Bu da spordaki başarı ivmesinin yukarılara çıkmasında etkendir. Ayrıca Eski başarılı bir hentbol mazisi olan Benden Eğittim Öğretmeni Zübeyde Topçu Polat’ın da orada olması Doğan Ardahanlı hocanın bunlara bayan sporları ile Hentbol bayanlar takımına destek olması da Sivas’ın ve Ülkemiz sporu açısından çok güzel bir gelişme olarak görüyorum.

         Okullar arası Futsal müsabakalarında il birincisi olarak okuluna sporun ivmesini kazandırmışlardır. Bununla birlikte Bayanlar hentbol ve diğer karşılaşmaları izlemeye gittiğimde kendisini orada katkı yaparak görmüş olmam da bu başarının bir meyvesidir diyorum.

      Geçtiğimiz hafta Yozgat’ta yapılan Yıldız hentbol bayanlarda gruptan birinci olarak çıkıp ilini en iyi şekilde temsil etme başarısını gösterdikleri için başta okul müdürünü Doğan Ardahanlı hocayı Zübeyde Topçu Polat’ı sporcu kızlarımızı tebrik eder nice başarılar dilerim.

         Umarım diğer bayan sporlarına da öncülük ederek okulun spordaki vazgeçilmezleri olurlar. Örneğin, Gazi Lisesi Bayan Futbol takımının Türkiye’de aldığı   (olumsuz ekonomik şartlara rağmen)başarıları günün konusu olmuştu. Bu konuda yerel olanaklardan yeteri kadar faydalanıyorlar mı onu bilmiyorum ama Milli Eğitimdeki kadronun buna hazır olacağını umuyorum genç ve üretken yeteneği ile İl Milli Eğitim Şube müdürlüğüne(Spordan sorumlu) atanan değerli arkadaşım Rukiye Toy Genç hocamın da orada olması beni mutlu etmiştir. Orada gerçekten ileriye dönük tasarımları ve kazanımları olacak atanan şube müdürleri arkadaşlarımızı tanıyor ve görüyorum bu organizasyonlara daha fazla katkı verilerek okul sporlarındaki eski başarılarımızı yakalamış oluruz bunun örneklerini de periyodik arlıklara yaşanan başarılara şahit oluyoruz.

Başarılı olabilmenin bazı faktörleridir bu gelişmeler Tekrar takımlarımızı tebrik eder emeği ve katkısı olan arkadaşlarımızı kutlar, nice başarı dileklerimle Aydınlık yarınlar sizlerin olmasıyla

                                       Görüşmek dileğiyle efendim

 

  Bu yazı 999 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLARIMIZ
YUKARI