Bugun...

ÇORBADA BİZİMDE TUZUMUZ OLSUN İSTEDİK..

 Tarih: 18-09-2022 15:20:00
MEHMET AKIŞOĞLU

DİVRİGİ TARİH KÜLTÜR TURİZM KENTİ OLMA YOLUNDA İLERLERKEN, BİR EKSİKLİĞİ GÜNDEME GETİREREK, ÇORBADA BİZİMDE  BİZİMDE TUZUMUZ OLSUN İSTEDİK..


Her yerde her konuşmalarında, İlçemizin yetkilileri ilçemizin bir tarih kültür ve turizm şehri olduğundan bahsederler, İlçeye nasıl turist getiririz diye çeşitli çalışmalar yapıyorlar, ama şu anda restore edilen Divriği kalesinde ki tarihi sırlarında gün yüzüne çıkarılması gerekir..
 Divriği kalesi tarih içinde birçok sır ve efsaneleri de barındırmaktadır. Bunlardan biride kale ile çaltı çayı arası tünel yolun varlığıdır. Kalede yaşayanlar gizli bir geçit ile kimseye görünmeden kaleden çaltı çayına iniyor. Suyu alıp aynı tünel güzergâhtan kimseyse görünmeden kaleye getiren bir yolu kullanıyor. Bu tarihi bilgi halk arasında nesiller boyu anlatılarak günümüze kadar gelmiş bir hikâyedir. Çocukluğu kale civarında geçmiş yaşlı insanlarımızdan aldığımız bilgilerle çaltı çayı ile kale arasındaki gizli tünelin giriş kapılarını tespit ederek fotoğrafladık. Bu tarihi kapıların ve tünel yol güzergâhının gün ışığına çıkartılarak turizme kazandırılması, kalenin tarihi ve turisttik değerini artıracağı aşikârdır.
İlçemiz yetkililerinden ve il Vakıflar Bölge müdüründen bu konuda çalışmalar yapılmasını dile getiren ilçe sakinleri, daha nice güzelliklerin tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkarılması gerektiğini belirttiler.

  Bu yazı 203 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLARIMIZ
YUKARI