Bugun...

Gardaşlık mı, 4 Eylül mü yoksa Mevlüt programı mı?

 Tarih: 05-09-2022 10:35:00  -   Güncelleme: 05-09-2022 10:41:00
Mehmet AVCI

Son yıllarda nereden çıktığı, nasıl çıktığı ne niyetle uydurulan 5/8/2.... Ucube gardaşlık günü diye bir buluş buldular.

 

Bugünü kutlayan, organize eden kurumlar, yetkililer iyi niyetle şehrimizi tanıtalım gardaşlığımız pekişsin şehir sosyal alanda hareketlensin dolayısı ile ekonomik hareket oluşsun gibi düşüncelerle bu sözde gardaşlık gününe balıklama atladılar.

 

Muhtemelen ne kadar güzel şehrimize hizmet ediyoruz diye de gururlanmışlardır. Bu uydurulan gün ile Sivas'ın Sivaslı’nın kıyamete kadar gururla iftiharla kutlayacağı 4 Eylül ile arasında sadece bir ay gibi kısa süre olması ayrıca düşündürücüdür.

 

4 Eylül Meydanı, 20 bin metrekarelik yerleşke üzerine kuruluyor. Sergi alanı, kafeterya, hediyelik eşya satış noktası gibi sosyal donatıların yanı sıra projede; Atatürk’ün Sivas’ta geçirdiği 108 günü anlatan 12 rölyef ile tarih duvarının bulunması oldukça anlamlı.

 

Bu güzel anlamlı projeye imza atan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin başkanın bu çelişkili durumuna ‘bu ne lahana turşusu, bu ne perhiz’ diyesi geliyor insanın.

 

Şehrimize kazandırdığı 4 Eylül Meydanı projesi inşallah beklentileri karşılar.

Emeği geçenlere şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 

Şimdi gelelim esas mevzuya. Sivas, geçmiş tarihi itibarı ile bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, bir çok acı tatlı günler yaşayan Sivas, 4 Eylül 1919 tarihinde ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek hiçbir Mandayı, Himayeyi kabul etmeyerek, hem Türk milletinin makus talihini değiştirecek, hem de bütün mazlum milletlere ışık olacak, yol gösterecek kararlar alınarak milli mücadele meşalesi yakılmış, 9 Eylül 1922 de yunan denize dökülene kadar çok meşakkatli, çetin Dünya da eşi benzeri olmayan bir mücadele verilerek, milli devlet kurulma yolu açılmasında önemli bir rol oynamıştır.

 

Şehrimizin bu kadar önemli günü varken, bugünü coşkuyla kutlamamız gerekirken, bizim yetkililerimiz maalesef uydurma bir gün ile kendilerini avutuyorlar.

 

Bu yıl yapılan 5/8/2022 sözde gardaşlık günü kutlamaları programlarına bakıldığında (Sivas valilik ve Sivas belediyesi web sayfalarında) görülen tablo uydurma güne harcanan mesai, yapılan toplantılar, program gün sayısı, getirilen misafirler, sanatçılar ve harcanan bütçe ne kadar? 4 Eylül için ne kadar mesai harcanmış ne kadar toplantılar yapılmış, program gün sayısı getirilen misafirler, yazarlar şairler için ayrılan bütçe kıyaslandığında eminim arada uçurum denecek bir fark ortaya çıkacaktır.

 

4 Eylül için getirilen misafirlere, yazarlara, şairlere baktığımızda sanki hemen hemen hepsi aynı tornadan çıkmış gibiler. Bu getirilen yazar, şair kadrosu anlayışı şunu gösteriyor.

 

Bu organizeyi yapanların 4 Eylül’ün ruhunu, anlam ve önemini kavrayamadıklarını düşündürüyor. Sanki MEVLÜT programı yapıyoruz. (Getirilen kişilerin saygınlıkları alanlarında çok iyi olmaları benimde çoğuna sevgi ve saygımın olması bu gerçeği değiştirmez.)

 

Beni üzen düşündüren en önemli unsur ise şehrimizdeki siyasi parti teşkilatlarının duyarsızlığı. Bu duruma itiraz eden gündeme getiren herhangi bir siyasi parti teşkilatına rastladınız mı? En azından ortadaki yanlışı dile getirdiklerini gördünüz mü? Peki, sadece siyasi partiler mi eleştirilmesi gerekenler? Sivas’taki STK’lar ne iş yapar.

 

Kurumsal kimlik dışında şehrimizin okumuş, yazmış şehrin derdiyle dertlendiğini iddia eden toplum önderleri nerede acaba? Ortadaki yanlışı görüp susuyorlarsa ayrı, olayın vahametini anlamıyorlarsa ayrı bir gaflet içindeler.

 

Birkaç cılız sesin dışında maalesef kimse bu yanlışı gündeme getirmedi.

 

Ya Meclis başkanı Mustafa Şentop’a ne demeli.

 

4 Eylül’de Sivasa geleceğini duyduğumda işte budur diye yaşadığım sevinç kursağımda kaldı.

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında ilk meclis göreviyle Cumhuriyet tarihinin en önemli binası olan günümüz kongre müze binası, bilindiği üzere TBMM’ne devredilmişti.

 

Bu olumlu kararın ardından TBMM'nin Kongre binasına ve binanın taşıdığı o yüce anlama sahip çıkacağını düşünmek Anadolu insanının ruhunda bulunan saflıktan ibaretmiş maalesef.

Sayın Şentop, 4 Eylül’ü anma, anlamını yaşatma gibi bir dertle dertlenmek yerine, İHL derneğinin daveti üzerine şehrimize teşrif etmişler.

 

Yazık ki ne yazık.

 

4 Eylül 2022 Pazar akşamı normalde hükümet meydan trafiğe kapalı olması gerekmez miydi, akşam saat 20 civarı gayet rahat bir trafik vardı, bu da göster diki 4 Eylül akşamı herhangi bir program olmadığının ispatı değimli.

 

El cümle bu sözde gardaşlık günü böyle giderse 4 Eylül'e PARELEL gün haline dönüşür. 4 Eylül'ü sönükleştirme, sıradanlaştırmaya doğru evrileceğinden endişe ile kamuoyu ile paylaşma gereği duydum.

 

 

 

  Bu yazı 1187 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLARIMIZ
YUKARI