Bugun...

Marketlerdeki İndirim Masalı

 Tarih: 18-08-2022 09:59:00
MURAT SULAKCI

Zincir marketlerin de indirim isteyen hükümet   tedarikçilerin bu indirimi kabul etmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü vadelerin uzaması nedeniyle ödemelerin enflasyonist ortamda mümkün olmadığını bilinen bir gerçektir, bu durumun  dayatma ile uygulanması halinde zincirleme olarak istihdam, şube azaltımı, ürün kaliteleri gibi etkileri olacağını görmemek mümkün değil.
Burada yapılan işin gerçekten düşünülerek değilde tamamen günübirlik hesaplar üzerinden yapılması piyasada önemli sıkıntılar yaratacaktır.

Diger bir mesele ise halkı Tarım marketleri ve zincir marketler üzerinden algı yaratarak bu kurumların yıpranması da söz konusudur.

Peki bütün bunlar yaşanırken kendimize şu soruyu sormamız gerekirse; Tarım ülkesi olan Anadolu'da neden karnımızı doyurmak için market indirimlerini bekler olduk.

Bence bütün meselenin özü bu soruda saklı.Yıllardır dile getirmemize rağmen üretime değilde ithalata önem veren bir politika izlerseniz işte bu son kaçınılmaz olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun en somut örneği ise gübreyi pahalıya mal ediyoruz diyerek özel bir firmadan 250 bin ton gübreyi kendi üretim tesisi varken birilerinden almak sanırım durumu ifade ediyor.
Bizi yöneten iradeye şunu söylemek istiyorum ne Tarım marketleri nede zincir Marketlerdeki İndirim bizim hiç bir şekilde sorununuzu çözmez.
Çözüm üreticilerin doğru bir şekilde desteklemesi ve piyasa kendi dinamiği üzerinden yürümesi için gerekli önlemlerin alınması.

Aksi takdirde bu masalın sonunda yalancı çobanın koyunlarını bu defa kurtlar gerçekten yer.

  Bu yazı 176 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLARIMIZ
YUKARI