Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
16 TEMMUZ Salı 12:33

Acemi kasaplar hastanelere koştu

Kurban Bayramı'nda yurdun dört bir yanında "acemi kasaplar" hastanelere başvurdu.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-06-2024 11:42
Acemi kasaplar hastanelere koştu

 

Kurban kesimi sırasında kendini yaralayanlar hastanelerin acil servisine gitti. İstanbul’da saat 12.00 itibariyle kamu hastanelerine başvuran kişi sayısının 513 olduğu öğrenildi.

 

Trabzon, Rize, Giresun, Bayburt, Artvin, Gümüşhane ve Ordu’da da acemi kasaplar hastanelere başvurdu.

Trabzon genelinde sabah saatlerinden itibaren kurban kesmek isteyenlerden 126’sı, vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı.

 

Kentteki farklı hastanelere başvuran bu kişiler, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Öte yandan, Ortahisar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, büyükbaş kurbanlıkları kesim sırasında kaçan vatandaşların ihbarlarına yönelik çalışma yaptı.

Bengisu, Çağlayan, Okçular ve Ağıllı mahallelerinde kesim sırasında kaçan hayvanlar, ekiplerin sakinleştirici iğne yapmasının ardından sahiplerine teslim edildi.

Rize’de ise bayram namazının ardından kurban keserken yaralanan 103 kişi, hastanelere başvurdu.

Yaralananların büyük kısmı tedavileri sonrasında taburcu edildi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan 2 kişinin ise tedavisi devam ediyor.

Giresun’da 22, Bayburt’ta 40, Artvin’de 14, Ordu’da 122 ve Gümüşhane’de 6 kişi de kesici aletler ve hayvan darbeleri sonucu yaralandı.

Ambulans veya yakınlarının araçlarıyla hastanelere getirilen yaralılar, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

 

Gaziantep’te bayram namazının ardından kurbanını kesmek isteyenler, belediyeler tarafından oluşturulan alanların yolunu tuttu. Kurban kesim alanlarında yoğunluk oluşurken, birçok aile kurbanlarını küçük çocuklarının gözü önünde kesti.

Kurban kesim alanlarında veya kendi evlerinde kurbanlıklarını kesmek isteyen bazı kişiler ise bıçak ve satırla kendilerini yaraladı. Kurban keserken yaralananlar, yakınları tarafından hastanelere götürülerek tedavi edildi.

Kurban keserken yaralanan 46 kişiden biri olan ve Şehitkamil Devlet Hastanesi’ne getirilen Zeynel Taş, “Kurbanımızı keserken hayvanı iyi tutmadılar. Bu yüzden bıçakla parmağımı kestim. Hastanede parmağıma 7 dikiş atıldı. Bununla geçmiş olsun diyoruz. Kurban kesimlerinin uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyormuş” dedi.

Yalova’da da önceden belirlenen alanlarda kurbanlıklar kesilirken, hayvanlarını kendileri kesmek isteyen acemi kasaplar, çeşitli yerlerinden yaralandı. Kentte saat 13.00’e kadar hastaneye başvuranların sayısının 15 olduğu öğrenildi. Yaralıların 14’ü ilk müdahalelerin ardından taburcu edilirken, 1’i Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.

‘İNEKTE BİR ŞEY YOK AMA BİZİM ATARDAMAR KESİLDİ’

Samsun’da kurbanlık keserken kendilerini yaralayan acemi kasaplar, hastanelerin acil servislerine başvurdu. Büyükbaşın bağlı olduğu kancadan düşmesiyle bacağı kırılan, elini, kolunu ve bacağını ve yaralayanlar, hastanede tedaviye alındı. Büyükbaşı yıkarken ipin elini kestiği Durmuş Gürbüz, “Parmak uçlarımda kırık oluştu. Ben 1982’den beri kurban kesiyorum, bu ilk kazam ve son olacak inşallah” diye konuştu.

 

‘KURBAN BEN OLDUM’

Amcası kurban kesmek isterken yanlışlıkla elinde kesik oluşan Tuğrul Akar ise, “İnekte hiçbir şey yok ama bizim atardamar kesildi. Kurbanda bir şey yok, kurban ben oldum. Şahdamarım da kesilse kurbana yardım edeceğim” dedi.

AdminAdmin

Admin

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir