DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-06-2021 00:00   Güncelleme : 17-06-2021 00:00

"Demirel “Yasaksız Türkiye” demiştir"

Demokrat Parti (DP) Sivas İl Başkanı Numan Akay 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vefatının 6.yılı dolayısıyla yazı bir basın açıklaması yayınladı. Başkan Akay; " Hürriyetçi demokrat kimliği ile en zor zamanlarda dahi inandığını haykırmaya devam eden merhum Genel Başkanımız 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel, bugünün iktidarının hamisi 12 Eylülcülerin en güçlü döneminde dahi Demirel “Yasaksız Türkiye” demiştir."

Demokrat Parti (DP) Sivas İl Başkanı Numan Akay 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vefatının 6.yılı dolayısıyla yazı bir basın açıklaması yayınladı. Başkan Akay; " Hürriyetçi demokrat kimliği ile en zor zamanlarda dahi inandığını haykırmaya devam eden merhum Genel Başkanımız 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel, bugünün iktidarının hamisi 12 Eylülcülerin en güçlü döneminde dahi Demirel “Yasaksız Türkiye” demiştir." 

Başkan Akay; "17 Haziran, hakikaten, Türk siyasi tarihimizde önemli bir figür, önemli bir aktör, önemli bir lider Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in ölüm yıl dönümü; onu da Kırgızistan eski Devlet Başkanı Askar Akayev'in "Avrasya'nın Aristosu" diye tarif ettiği, Türkiye'ye yeni bir Türkiye eklemiş, bulunduğu tarihî dönem içerisinde zamanın ruhunu, tarihin temposunu yakalamak adına ülkesi için önemli hizmetlerde bulunmuş  liderimiz Süleyman Demirel'de bu vesileyle rahmetle anmak istiyorum.
Bürokrasinin en alt kademesinden en üstüne liyakatle nasıl yürüneceğinin kanıtı olmuş kıymetli Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız ve onurla ifade ettiğimiz şekli ile sayın genel başkanımız Süleyman Demirel’i ebediyete uğurlamamızın üzerinden tam 6 yıl geçti.

Türk siyasetinin babası, merhum Süleyman Demirel’in hayatı; bugünün siyasilerine devlet adamlığını, siyaseti, demokrasiyi, hizmeti anlatan büyük bir külliyattır.

O, Türk Siyaseti’nin, demokrat geleneğin “Babası”, bizlerin hayatında yeri doldurulamayacak izleri ile “Devlet Adamı” tanımlamasının tam karşılığı olmuştur.

Meşhur fötr şapkası ile milleti selamlayan Demirel bununla, milleti başının üstünde tuttuğunu anlatmaya çalışmıştı. O ufacık şapkaya milletin derdini, kederini sığdırmış, milletle dertlenmiş, milletle ağlamıştı. Milletin gönlündeki yeri tartışılmazdır.

“Bugün çakal avındakiler, dün çakalları Fırat’ın kenarına salanlardır”

“Adalet” anlayışı ile Hz. Ömer’in sözünden hareketle ve aynı inanışla ülkedeki her türlü sorunda sorumluluğunu bilen ve “Fırat’ın kenarındaki kuzudan ben sorumluyum” diyen merhum Genel Başkanımız, bugün ayağındaki nasıra sorumlu arayan sorumsuzlara da örnek teşkil etmektedir. Bugün çakal avındakiler, dün çakalları Fırat’ın kenarına salanlardır. Bu iktidar, bırakınız Fırat’ın kenarını; Asi’nin, Sakarya’nın, Tunca’nın kenarındaki kuzunun akıbetinden dolayı dahi sorumluluk duymamaktadır.

“O, bugünün iktidarının hamisi 12 Eylülcülerin en güçlü döneminde dahi “Yasaksız Türkiye” demiştir”

Hürriyetçi demokrat kimliği ile en zor zamanlarda dahi inandığını haykırmaya devam eden merhum Genel Başkanımız, bugünün iktidarının hamisi 12 Eylülcülerin en güçlü döneminde dahi “Yasaksız Türkiye” demiştir.

Millet için güçlü bir adalet ve demokrasi anlayışıyla yasaklara karşı durmuş olan merhum Cumhurbaşkanımız, bugün kendisi için “Yasak” koyanlara da bir cevaptır.

Bu vatanın taşına toprağına yaptığı hizmetlere, millette bıraktığı izlere bakmamız, Süleyman Demirel’i anlamaya yetecektir.

Siyaset kurumunun temsil makamı olan Yüce Meclis’in, siyasi partilerin, toplumun ve topyekün memleketin sorunlarına geçmişte defalarca çözüm üreten; bu tarafı ile memleketin yükselişini, gelişimini ve demokrat idealleri dert edinen herkese derman olan merhum Genel Başkanımız Demirel’in bugün kişiliğini, tecrübesini ve devlet adamlığını daha fazla aramakta ve özlemekteyiz.

Bugün bizler de O’nun emanetini taşıdığımız ve bu millet hareketinin varisi olduğumuz bilinci ile milletimize hizmet etmek üzere siyasi mücadeleyi sürdürüyoruz. Bizler de bu bilinç ile herkes için hürriyet, herkes için adalet, herkes için eşitlik diyor, her zaman Hak için, milletimiz için çalışmaya devam edeceğimizi bir kez daha beyan ediyoruz.


Bugünden geriye baktığımızda Türkiye’nin çok partili siyasi hayata geçtiği andan itibaren liderlerimiz kendi tarihi dönemlerinde ülkemizin dünyayla bütünleşmesi, huzur içerisinde refahını paylaşabilmesi, işleyen bir demokrasi ve eşit fırsatlara sahip bir büyük Türkiye hayalini gerçekleştirmek için çabaladılar. 
Sayın Cumhurbaşkanımız da Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’le beraber kendi tarihi misyonunu görev aldığı dönem içerisinde layıkıyla yerine getirdi. Bu duygu ve düşüncelerle kendisini rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatırası ve abide şahsiyeti önünde “Şapka çıkarıyoruz” ve kendisi rahmetle anıyoruz." dedi.

AdminAdmin

Admin