Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
16 TEMMUZ Salı 13:27

Emin Şehir Sivas

Sivas Valiliği, şehrin güvenliği ve kamu düzeninin sağlanması adına bilgilendirme toplantısı düzenledi.

ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 16-05-2024 10:33
Emin Şehir Sivas

Vali Yılmaz Şimşek başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Sivas İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay ve İl Jandarma Komutanı J. Albay Muhammet Sevinç de katılım sağladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın talimatları doğrultusunda, ilki Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen "Sivas'ın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı", takip eden aylarda da gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Toplantıda konuşan Vali Yılmaz Şimşek, her ay şehrin güvenlik ve asayiş konuları ile ilgili bir araya gelmeye devam ettiklerini hatırlattı.

Sivas'ın her anlamda güvenli bir il olduğunu kaydeden Vali Şimşek, "Bizim temel gayemiz bu huzur ortamını daim kılmak. Tüm gayemiz, çabamız bu yönde. Sizlerle ilimizde 2024 yılının ilk 4 ayında yaptığımız güvenlik, asayiş, narkotik, siber ve diğer konulara ilişkin çalışmaları paylaşmak istiyorum. İlimiz genelindeki asayiş durumuna baktığımızda; asayiş suçlarında toplamda 4 bin 580 olay gerçekleşmiş, bunun 4 bin 211'i aydınlatılmış, failleri yakalanmıştır. Mal varlığına karşı 474 vaka gerçekleşmiş, bunun 322'si aydınlatılmış ve failleri yakalanmıştır. Dolandırıcılık olaylarında ise 328 vaka gerçekleşmiş, 200 olay aydınlatılarak, failleri yakalanmıştır. Açıktan, evden, kurumdan ve işyerinden hırsızlık olaylarında da 111 vaka gerçekleşmiş olup, bunun 92'si aydınlatılmış, failleri yakalanmıştır. Kişilere karşı işlenen 10 önemli suça baktığımızda ise; işlenen bin 649 suçun bin 606 adedi aydınlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

- Uyuşturucu İle Mücadele

Sivas'ta uyuşturucu ile amansız mücadelenin devam ettiğini kaydeden Vali Şimşek, "Bu mücadeleler sonucunda son 4 ayda jandarma ve emniyet teşkilatımızın başarılı operasyonları ile esrar, eroin, bonzai, metamfetamin, skunk, kokain gibi maddelerden toplamda 2 bin 827 gr. ele geçirilmiştir. Diğer yandan sentetik ecza, ecstacy, hint keneviri kökü ve captagon gibi uyuşturucu haplardan ise 18 bin 753 adet yakalanmıştır." diye konuştu.

30 Nisan tarihinde güvenlik güçlerinin 3 aylık teknik ve fiziki takibi sonucunda gerçekleştirilen eş zamanlı narkotik operasyonlarda 4 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildiğini belirten Vali Şimşek, "Bir diğer konumuz ise kaçakçılık. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerimiz son 4 ayda 939 olayın 451'ini aydınlatmıştır. Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Başsavcılığımız koordinesinde KOM şube ekiplerimiz tarafından sahte engelli raporu soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonlarda 10 kişi tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Nisan ayında düzenlenen operasyonlarda 4 bin 10 paket gümrük kaçağı sigara, 31 bin adet makaron, 3 tabanca, 4 şarjör, 1 av tüfeği, 100 fişek ele geçirilmiştir." dedi.

- SİBER ve Göçmen Kaçakçılığına Geçit Yok!

Sivas'ta son 4 ayda 548 SİBER suç gerçekleştiğini kaydeden Vali Şimşek sözlerine şöyle devam etti:

"20 Siberay etkinliğimiz ile 25 Bin 194 vatandaşımıza ulaşarak siber suçlarla ilgili bilgilendirmeler yaptık. Dikkat ile takip ettiğimiz diğer bir önemli husus da göçmen kaçakçılığı. Güvenlik güçlerimizin özverili çalışmaları ile son 4 ayda 225 kaçak mülteci yakalanmıştır. Göçmen kaçakçılığı ile ilgili 3 olayda 4 şüpheliye işlem yapılmıştır."

- Trafik Kurallarına Uymak, Yaşama Sımsıkı Sarılmaktır

Şehrin huzuru açısından bir diğer önemli konunun da trafik olduğunu söyleyen Vali Şimşek, "İlimizde son 4 ay içerisinde 7 vatandaşımızı maalesef trafik kazalarında kaybettik. Bu hafta vatandaşlarımızın yoğun katılımı ile “Trafik kurallarına uymak, yaşama sımsıkı sarılmaktır” sloganı ile Trafik Haftası'nda farkındalık oluşturmaya gayret ettik. Suç türü ne olursa olsun en mühim konu suçun karşılıksız kalmaması. Toplumda adalet duygusunun temini ancak bu şekilde mümkün olur. Bu nedenle yakalama sayıları bizim için çok önemli. Suçlunun elini kolunu sallayarak dışarda gezmesine asla müsaade etmiyoruz. Sadece nisan ayı içerisinde çeşitli suçlardan araması bulunan 200'ü ifade ve 166'sı hapis olmak üzere toplam 366 kişi yakalanarak adalete teslim edilmiştir." dedi.

- Huzur ve Güvenilir Şehir Sivas

Vali Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı:

"Tüm bu bilgiler ışığında Sivas'a bizler emin şehir diyoruz. Günün her saati sokaklarında güven içerisinde dolaşılabildiğimiz, çocuklarımızı tehlikelerden uzak büyütebildiğimiz emin şehrimizin huzuru için mücadelemiz devamlı sürecektir. Emin Şehir Sivas'ın huzur ve güveni için bizler 7/24 sahada olmaya devam edeceğiz. Sizlerin de destekleri ile bu tabloyu çok daha iyi yerlere taşıyacağımıza yürekten inanıyorum. İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya'nın önderliğinde suç ve suçlularla amansız mücadelemizi her alanda sürdürmeye devam edeceğimizi vurgulamak istiyorum.  Hemşehrilerimizin sağduyusu ve desteğiyle daha güvenli bir Sivas'ı hep birlikte inşa edeceğimize yürekten inanıyorum. Siz değerli hemşehrilerimi tekrar saygı ve sevgi ile selamlıyorum."

AdminAdmin

Admin

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir