Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
16 TEMMUZ Salı 13:15

İkinci EYT geliyor

Yaklaşık 1 milyon kişiyi doğrudan etkileyecek olan ikinci EYT düzenlemesi ile birlikte, ev kadınlarına prim desteği ve çalışan annelere yıpranma payı sağlanması da gündemde.

Çalışma Hayatı
Giriş Tarihi : 20-06-2024 12:28
İkinci EYT geliyor

Bayram tatili sonrası Meclis’i yoğun bir gündem bekliyor. Bayram sonrası Meclis’te görüşülecek düzenlemeler, esnaf, ev kadınları ve çalışan anneler için avantajlar sunmayı hedefliyor.

 

ESNAFLARIN ERKEN EMEKLİLİK YOLUNU AÇACAK

Mynet’te yer alan habere göre; Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin ardından, Bağ-Kur’lu esnaflar, prim gün sayısının SSK’lı çalışanlarla eşitlenmesini talep etti.

Bu düzenleme hayata geçerse, yaklaşık 1 milyon küçük esnaf 5 yıl erken emekli olma imkanına kavuşacak. Mevcut durumda 9 bin olan Bağkur prim gün sayısının 7 bin 200’e düşürülmesi planlanıyor, bu da esnafların erken emeklilik yolunu açacak.

Düzenlemeden 10 ve altında eleman çalıştıran küçük esnaflar faydalanabilecek. Bu değişiklik, esnafların 5 yıl daha erken emekli olmasını sağlayacak.

 

 

EMEKLİLİK YAŞININ ÇOCUK SAYISINA GÖRE DEĞİŞMESİ MASADA

Emeklilik yaşının kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi ve yıpranma payının çocuk sayısına göre uygulanması da gündemde.  bu düzenleme, bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payının genişletilmesi anlamına geliyor.

EV KADINLARINA SİGORTA PRİM DESTEĞİ

Ev kadınları için de önemli bir düzenleme yolda. Devlet desteği ile isteğe bağlı emeklilik primlerinin 3’te 1’i devlet tarafından karşılanacak. Asgari ücret üzerinden hesaplandığında, en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 TL, bunun 2 bin 133 TL’si devlet desteği olarak ev kadınlarına sağlanacak.

 


AdminAdmin

Admin

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir