Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
16 TEMMUZ Salı 12:59

Kurbanlıklar yeterli mi?

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde sektördeki ekonomik duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-05-2024 12:40
Kurbanlıklar yeterli mi?

Yaptığı yazılı açıklamada, çobanlardan, yetiştiricilere; kasaplardan, nakliyecilere; hayvan pazarlarındaki seyyar satıcılardan, kesimhanelere kadar tüm sektör paydaşlarını kapsayan bir saha araştırması gerçekleştirdiklerini belirtti.

Hacıince, bu araştırma sonucunda kurbanlık hayvan arzında herhangi bir sıkıntının yaşanmadığına dair olumlu bir tablo ortaya çıktığını ifade etti. Yetiştiricilerin ve satıcıların yeterli sayıda kurbanlık hayvanı hazırda beklettiğini ve vekaleten kurban kesim hizmeti veren vakıf ve derneklerin de tedariklerini tamamladıklarını vurguladı. Geçmiş yıllardaki kesim sayılarını göz önünde bulundurarak, bu yıl için kurbanlık arzında herhangi bir sıkıntının olmayacağı kanaatine vardıklarını dile getirdi.

Kurbanlık fiyatlarının arz-talep dengesine göre şekilleneceğini belirten Hacıince, fiyatların kilogram başına 150-300 lira arasında değişeceğini açıkladı. Bu noktada, vatandaşların alım gücü ile vekalet kurban fiyatı ve pazardaki kurban fiyatları arasındaki ilişkinin önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, bayram tatilinin uzunluğunun da talep oluşumunda etkili bir faktör olduğunu ifade etti.

 

Kurban Bayramı sürecinde sakatat ve deri israfına dikkat çeken Hacıince, kesim yapacak olanlara bu konuda dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Kısacası, UKON Başkanı Ahmet Hacıince'nin açıklamaları, Kurban Bayramı öncesi kırmızı et piyasasının mevcut durumunu ve beklentileri net bir şekilde ortaya koyuyor.

AdminAdmin

Admin

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir