GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-09-2023 23:14

Olması Gereken Oluyor, Gelire Göre Vergi Dönemi Geliyor

Uzun yıllardır yapılması konuşulan ancak bir türlü adım atılmayan, gelire göre vergi modeli nihayet hayata geçirilecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, vergi reformu üzerinde çalıştıklarını, yapılacak olan reform ile gelire göre vergi alınmasını hedeflediklerini belirtti.

Olması Gereken Oluyor, Gelire Göre Vergi Dönemi Geliyor

Katıldığı canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, vergi gelirlerinde her zaman artış olmadığına vurgu yaparken, gelir düzeyine göre vergi ödenmesi için bir reform yapılacağını açıkladı.

Cevdet Yılmaz'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle: Vergi gelirlerindeki artış her zaman vergilerdeki artış olmak durumunda değil. Dört önemli etkiden bahsedebiliriz. Birincisi; bu yıl tedbirler aldık. Bütçe açığımızı aşağıya çekebilmek için.

O tedbirlerin 2023'e yansıması yarım yıl 2024'e yansıması tam yıl olacak. Kayıt dışılıkla etkin ve dijital verileri kullanarak mücadele edilecek. Taahhuk-tahsilat oranlarını artırıcı tedbirler görüyoruz.

Vergi oranlarında oransal değişiklik yapmadan bir farklılık oluşturacak. Enflasyon kamunun giderlerini ve vergi gelirlerini de artırıyor. Bütün bunlarla baktığımızda vergi gelirlerindeki artışı izah edebiliriz.

"HEDEFİMİZ, GELİR DÜZEYİNE GÖRE VERGİ ÖDENMESİ"

Türkiye'de herkesin vergi reformu yapılması gerektiğini söylediğini belirten Yılmaz, “Kabaca bir uzlaşı var. Sadeleştirmekten bahsediyor insanlarımız. Doğrudan vergi dolaylı vergi meselesi var.

Mevcut yapıyı tartışmamız gerektiğine inanıyorum. Dolaylı vergilerin payı çok yüksek. Doğrudan vergiler nispeten düşük. Dolayısyla önümüzdeki günlerde oransal olarak doğrudan vergilerin payının artmasının gerektiğine sosyal adalet açısından artması gerektiğine inanıyorum.

Gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak değil, düşük gelirli kesimlere daha az sorumluluk yüklenmesi anlamına geliyor. Dolaylı vergide bu ayrımı yapamıyorsunuz. Orada sosyal adaleti şöyle gözetiyoruz, dar gelirlilerin fazla kullandığı kalemleri yükseltmeyi düşünmüyoruz.

"EN ÖNEMLİSİ KAYIT DIŞI İLE MÜCADELE"

Her zaman vergi gelirlerinin oran artınca artacak diye kural olmadığını kaydeden Yılmaz, “En kritik konu kayıt dışılıkla mücadele. Bugünkü dijital imkanları düşündüğünüzde bizim çok etkili şekilde bu alanı kullanmamız gerekiyor.

Bunu yaptığınızda doğrudan vergiler de artmış oluyor. Gönül arzu eder dış yatırımcı açısından vergiler düşük olsun. Devlet olarak yapmanız gerekenler var. Eğitim, sağlık, yol, güvenlik hizmetlerini sürdürmek durumundasınız. Bunu da sağlıklı kaynaklarla disiplinli yapmak en doğrusu” diye konuştu.

AdminAdmin

Admin