Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 12:22

ORAN’dan KOBİ’lere 130 Milyon TL Destek

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından Sivas, Yozgat ve Kayseri’de ajansın desteği ile özel sektörün yapacağı yatırımların toplam büyüklüğü 130 milyon TL’yi aştığını ve 200’den fazla yeni istihdam sağlandığını belirterek, “Yeni yatırımların bölge illerimizde yer alan firmalarımız için hayırlı olmasını temenni ediyoruz”dedi.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-08-2023 00:16
ORAN’dan KOBİ’lere 130 Milyon TL Destek

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı 2023 Yılı Temmuz Ayı Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, Sivas Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında yapıldı.

Toplantıya Yozgat Valisi Ziya Polat, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Yozgat Belediyesi Başkanı Celal Köse, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Yönetim Kutulu Üyeleri katıldı.

Ajansın faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan ORAN Yönetim Kurulu Başkanı Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas, Yozgat ve Kayseri’de faaliyet gösteren gerek özel sektör gerekse kamu sektöründe ekonomiye katkı sağlayacak projelere mali ve teknik desteklerin devam ettiğini ifade etti.

“ORAN KATMA DEĞER ÜRETEN İŞLERE BÜYÜK KATKI SAĞLADI”

Planlama ve koordinasyon süreçleri ile tüm alanlarda bölgenin kalkınma hedeflerinin meyvelerini almaya başladıklarını aktaran Vali Yılmaz Şimşek; “İlimizin ev sahipliği döneminde; belediyelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, özellikle iş insanlarımızın ORAN’la beraber paylaştıkları projeler, güzel ve sürdürülebilir durumdadır.

Devamlılığı olan, istihdam sağlayan, memlekete katma değer üreten işler yaptık. Bundan dolayı ORAN yönetim kurulu üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Anadolu’nun cazibe merkezi Sivas’ta Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlamasının önemine dikkat çeken Vali Yılmaz Şimşek, “Tarihi kültürel değerleri açısından birbirinden değerli hazinelere sahip olan bölge 3 il, yatırım üssü haline dönüşecek büyüme ve kalkınma sürecinin tamamlayıcı bir unsuru olacak.

Ülkemiz ve şehrimizde ticaret hacmindeki artış, ekonomik büyüme Orta Anadolu Kalkınma Ajansımızın faaliyetlerine ivme kazandıracaktır.” diye konuştu. 

“KOBİLER ÜRETİM VE İHRACATLARINA DEVAM EDİYOR”

Ajans tarafından 2022 yılının sonunda sözleşmeleri imzalanan “İmalat Sanayi Finansman Destek programının proje uygulama sürecinin bittiğini dile getiren Vali Yılmaz Şimşek; “KOBİ’lerimiz yatırımlarını yapmış ve genç istihdamını da sağlayarak üretim ve ihracatlarına devam etmektedirler.

3 ilimizden Ajansımız desteği ile özel sektörün yapacağı yatırımların toplam büyüklüğü 130 milyon TL’yi aşmış ve 200’den fazla yeni istihdam sağlanmıştır. Yeni yatırımların bölge illerimizde yer alan firmalarımız için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Ayrıca, yine imalat sanayi teknik destek programı da yılın son çeyreğinde başvuruya açılmış ve bu sene ilk defa KOBİ’lerden de başvurular alınmıştı. Halen uygulama süreci devam eden program sayesinde de yalın üretim, kurumsallaşma, e-ihracat ve yeşil dönüşüm konularında firmalarımıza danışmanlık, çatı kuruluşlara da eğitim desteği verilmektedir.” şeklinde konuştu.

“GÜDÜMLÜ PROJELERE 20 MİLYON TL DESTEK SAĞLANDI”

Geçtiğimiz aylarda Sivas’ta başlayan ‘Start in Sivas’ Girişimci maratonunun tüm süreçleri tamamlanmış ve haziran ayı içinde de finali yapılarak başarılı bulunan genç arkadaşlara ödülleri takdim edilmiştir.

‘Start in Sivas’ ile fikri olan her gence girişimcilik, sunum teknikleri, yalın üretim gibi konularda eğitimler ekibe mentor verilmiş, her bir atanmış ve proje süreci bu şekilde profesyonel olarak da desteklenmiş ve gençlerin üretim ve pazarlama yeteneklerine katkı sağlanmıştır.

Bu programın bir benzerini “Yozgat Genç Fikirler Fabrikası” ismi ile Yozgat’ta başlatmış ve çok değerli fikirlerin alınması süreci tamamlanmıştır. Şu anda eğitim süreci devam eden “Genç Fikirler Fabrikası” nın da ekim ayı gibi finali yapılacak ve ödülleri sahiplerini bulacaktır.

Geçtiğimiz aylarda Ajans Yönetim Kurulumuzun da onayının ardından illerimizden güdümlü proje önerilerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne iletmiştik ve bu fikirlerden 2 tanesi ile sözleşme imzalanarak projeler başlamıştır.

Kayseri’de Kapadokya’nın giriş kapısı olarak nitelendirdiğimiz Soğanlı Vadisi’nde aydınlatma ve güvenlik kameralarının proje ile yaz aylarında yapılması ve Soğanlı’nın turistler tarafından gece de gezilebilir olması proje ile sağlanacaktır.

Bir diğer proje de Yozgat Kazankaya Kanyonu’nda uygulamaya başlayacak olup, kanyonda yürüyüş yolları, cam teras ve çadır kamping alanları yapılacaktır. Orta Anadolu’nun en önemli doğal güzellik destinasyonlarından olan Kazankaya Kanyonu, yılsonunda daha rahat ve güvenli gezi ve konaklama alanlarına kavuşmuş olacaktır. İki proje için Ajansımız tarafından 20 milyon TL destek verilecektir.” diye konuştu.

Bölge illerin sosyal medyada etkin tanıtımının yapılması için, Ajans koordinasyonunda Ortanadolu ekspres ismi ile bir Instagram sayfası açıldığını ve destinasyon odaklı çekilen kısa tanıtım filmlerin bu sayfada yayımlandığına dikkat çeken Vali Yılmaz Şimşek, “Şu anda, Kayseri ve Yozgat illerinin yayınlamaları başlamış, kısa zamanda Sivas’ın da çekimleri tamamlanacak ve yayınlanacaktır.

Tüm gezi severlerin ve hemşerilerimizin sayfayı takip etmelerini bekliyoruz. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Kalkınma Ajanslarının da desteği ile alanında bir ilk olarak sayılabilecek “Bölgesel Kalkınma Dergisi” yayın hayatına başlamış olup, iki sayısı yayınlanmıştır.

İlgili tüm akademi üyelerinin dergiye ilgi göstermelerini ve bölgesel kalkınma konusundaki bilgi ve deneyimlerini dergi aracılığıyla paylaşmalarını bekliyoruz. Son olarak Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda tüm kalkınma Ajanslarının bölge planı süreci devam etmektedir.

Bilindiği üzere ulusal Kalkınma Planının yanı sıra, her ajansın kendi faaliyetlerini ve illerdeki kamu kurumlarının yatırımlarını yönlendirmede ana doküman olarak aldığı bölge planları da önemli bir işlevi yürütmektedir.

Ajansların 2024-2028 bölge planı sürecinin yılsonuna kadar tamamlanması ve 2023 yılı içinde de yayınlanması planlanmaktadır” şeklinde konuştu.

AdminAdmin

Admin

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir