Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
16 TEMMUZ Salı 12:17

Sorunlarımızın Çözümü İçin Destek İstiyoruz

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Esnaf ve sanatkarların sorun ve sıkıntılarını Ankara’ya taşıdı.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-05-2024 12:57
Sorunlarımızın Çözümü İçin Destek İstiyoruz

Terziler Kunduracılar ve Ev Tekstilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Kılıç, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Yalman ile birlikte Ankara’ya giden Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, esnafın karşılaştıkları sorunları, sıkıntıları ve özellikle kredi faizlerinin artışı ve esnafın mağduriyetini dile getirdi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil ve beraberindeki oda başkanları TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, Ak parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Sivas Milletvekilleri Hakan Aksu, Rukiye Genç Toy ve Ahmet Özyürek, Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Semiha Ekinci’yi  ziyaret ederek esnafın sorunlarını anlatarak çözümü için destek istedi.

Yapılan ziyaretlerle ilgili açıklamalarda bulunan Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, yaşanan ekonomik gelişmelerin ve piyasa koşullarının esnafları da mağdur ettiğini dile getirerek, esnafın sesi olmaya gayret gösterdiğini söyledi.

Başkan Demirgil, “ Başkanlarımızla birlikte bir dizi ziyaretler yaparak esnafımızın sesini duyurmaya gayret gösterdik. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile esnafların kullandığı kredilerin faiz oranlarının güncellenerek artırılması esnafımızı mağdur etmiş ve zor durumda bırakmıştır. Bağkurlu esnafların emekli olurken 9000 prim gün sayısının 7200’e düşürülerek SSK’lılarla eşitlenmesinin biran önce hayata geçirilmelidir. Çırak okullarında yapılan staj sigortasının emeklilik için başlangıç o alarak sayılmasını istedik. Çırak öğrenciler için işletmelere ödenen devlet katkısı ödemelerinden yararlanacak olan teşvik alan programların güncellenerek kuaför , berber ve güzellik salonları gibi meslek dallarında devlet katkısının tekrar başlatılmasını talep ettik.  Kredi kartı ve pos cihazlarının oranları dürdürülmesini,  kamu ve özel bankaların esnafa yönelik uzun vadeli ve düşük faizli kredi vermelerini birkez daha hatırlattık. Şoför esnafımıza akaryakıtta indirim sağlanmasını, Sivas’ın giriş ve çıkışlarındaki kantarların kaldırılmasını istedik. Ayrıca SSK ve BAĞ-KUR teşvik prim oranlarının %5’ten %10’a çıkarılmasını, doğalgaz, elektrik gibi kullanılan enerji giderlerinde esnaflarımıza yansıyan KDV ve ÖTV nin alınmaması konusu olmak üzere esnafımızın sorunlarını dile getirdik. Esnafımızın sorunlarının çözümüzü için faydalı bir ziyaret olmuştur. “dedi. 

    

AdminAdmin

Admin

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir