Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 10:56

Toplu taşıma da hukuk rafamı kaldırıldı

Büro Ailesi Sendikası (Bal-Sen) Sivas İl Temsilcisi Ömer DEMİRKAYNAK toplu taşıma ücretlerine gelen zam’a ilaveten otobüslerde banka ve kredi kartına kartı ile çekime 2 lira fark alınmasına tepki gösterdi …

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-06-2024 18:39
Toplu taşıma da hukuk rafamı kaldırıldı

Sivas Belediye Başkanlığı denetiminde 249 halk otobüsü akaryakıt ve girdi fiyatlarının artması ile birlikte  zamlı fiyat üzerinden yolcu taşımaya başladı. 
Sivas’ta şehir içi halk otobüs fiyatlarında tam bilet fiyatı 13.90 TL’den 17 TL’ye, öğrenci bileti ise 8 TL’den 10 TL’ye yükseldi. Ayrıca, araç içi biniş ücreti de 18 TL’den 25 TL’ye çıktı. Buraya kadar herşey normal ancak maaşını bankalardan alan ve kredi / banka kartı kullanan on binlerce kişi normal 17 TL ödemesi gerekirken sistem kredi kartı ve banka kartı olduğu için 20 TL çekmeye başladı. 
Normal de mal ve hizmet satın alan kişi kart ile ödediği hizmet için fazladan para ödemesinin yasal olmadığını belirten Büro Ailesi Sendikası İl Temsilcisi Ömer DEMİRKAYNAK halk otobüsçüleri hem yasal olmayan bir işlem ile 2 TL fazla tahsil ediyorlar. Bu hukuken mümkün değil, Bankalar birliği, tüketici hakem heyeti ve yargıya gitmesi gereken bir konu, sayın belediye başkanı bu konuda hukukun ve adaletin yanında olmasına ilaveten halkın da yanında yeralması gerekir diye konuştu. 
Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17'nci maddesi, "Üye iş yerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorundadır. Üye iş yerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez. Bu hükme aykırı davranılması halinde, üye iş yeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye iş yeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz." Aynı kanunun 40'ıncı maddesinde ise firmaların cezalandırılmasıyla ilgili hükümler var.

AdminAdmin

Admin

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir