EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-05-2023 18:23   Güncelleme : 05-05-2023 18:24

Vali Şimşek, Başarılı Öğrencileri Altın İle Ödüllendirdi

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, TEKNOFEST 2023 ve Robotex International Türkiye etabında derece elde eden öğrencileri tebrik ederek, altın ile ödüllendirdi.

Vali Şimşek, Başarılı Öğrencileri Altın İle Ödüllendirdi

TEKNOFEST 2023'e rekor artışla katılım sağlayan Sivas, eğitimin her alanında olduğu gibi bilim ve teknolojide de adım adım HEDEF'e ilerliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın bilim ve teknoloji alanındaki eğitim politikaları doğrultusunda Sivas Valiliği himayesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen HEDEF Projesi, meyvelerini vermeye devam ediyor.

Bilim ve teknolojinin ışığında; akademik başarının artırılması, sosyal, sanatsal, sportif, kültürel ve bilimsel alanlarda yürütülen çalışmalar, başarılı sonuçları da beraberinde getiriyor.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, TEKNOFEST 2023'te derece elde eden öğrenci ve öğretmenler ile uluslararası robotik festivali Robotex International'ın Türkiye etabında birinci olan Gürün Türk Telekom ÇPAL öğrencileri ile makamında bir araya geldi.

 Öğrencilere Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan ve Şube Müdürü Mesut Kaş ile öğretmen ve okul idarecileri de eşlik etti. Bir süre öğrencilerle sohbet ederek yarışma süreci hakkında bilgi alan Vali Şimşek, Sivas'ın eğitimin her alanında önemli bir ivme yakaladığına vurgu yaptı.

Bilimsel çalışmalardaki artışın bu alandaki yarışmalara katılımı ve elde edilen başarıları da artırdığına vurgu yapan Vali Şimşek, "Öğrencilerimizi ve başarılarında pay sahibi olan öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.

İnşallah, HEDEF Projesi kapsamında uyguladığımız çalışmalarla öğrencilerimiz daha nice başarılar elde edecek ve Sivas, eğitimdeki başarısını her sene daha ileriye taşıyacak." ifadelerini kullandı. Vali Şimşek, öğrencileri altınla ödüllendirerek başarılarının devamını diledi.

TEKNOFEST'E KATILIMDA REKOR ARTIŞ

HEDEF Projesi kapasımda yürütülen bilimsel ve akademik çalışmalar, öğrencilerin teknolojiyi kullanma ve tasarlama alanındaki becerilerini üst seviyeye taşıyor.

Bu kapsamda Sivas, Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST’e katılım ve elde edilen başarılarla da dikkat çekiyor.

2018-2022 tarihleri arasında TEKNOFEST'e toplam bin 429 proje ile katılım sağlayan Sivas, başvuru sayısını 2023 yılında bin 469 başvuru ile 5 yılının toplam katılım sayısının üzerine taşıdı.

Sivas'ta TEKNOFEST'e 2018'de 5, 2019'da 9, 2020'de 8, 2021'de 26, 2022'de 53, 2023 yılında ise 1469 başvuru yapıldı. 2022-2023 yıllarındaki başvuru artışı büyük dikkat çekti.

2023'te 25 projeyle finalde yarışan takımlardan Sivas Bilişim Teknolojileri MTAL TİHA takımı, Liseler Arası İHA Yarışmasında en iyi performans ödülünü kazanırken, Sivas BİLSEM ALPLEREN Takımı, Sanayide Dijital Teknolojiler kategorisinde üçüncülük ödülünü, Sivas BİLSEM Nimbus takımı ise Liseler Arası İHA Yarışmasında en iyi performans ödülünü elde etti.

BİLSEM'in SARS-Cov-AR- 58 Takımı ise Biyoteknoloji ve İnovasyon kategorisinde üçüncülük ödülünü alarak önemli bir başarıya imza attı.

ROBOTEX'TE TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ

Uluslararası robotik festivali Robotex International'ın Türkiye ayağı olan Robotex Türkiye'de ise Gürün Türk Telekom Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri minisumo kategorisinde Türkiye birincisi oldu. Öğrenciler, bu başarıları ile Estonya'da yapılacak Robotex International Yarışmasına katılmaya hak kazandı.

AdminAdmin

Admin