Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
16 TEMMUZ Salı 13:21

Yurt dışı harcında 3 bin liralık tekliften nasıl dönüldü?

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2022’den bu yana 150 lira olarak uygulanan yurt dışı çıkış harcının 3 bin liraya yükseltilmesini teklif etti.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-06-2024 15:03
Yurt dışı harcında 3 bin liralık tekliften nasıl dönüldü?

Hükümet kaynakları, kamuoyunun tepkisini dikkate alarak GİB’in önerisine itiraz etti. AKP yönetimi, harcın en fazla 1.000-1.500 lira olmasını teklif etti.

Yurt dışı çıkış harcı, önümüzdeki hafta Meclis’e sunulması beklenen vergi paketinin en çok tartışılan konusu oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlıkları yürütülen ve AKP’nin önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığına sunmayı planladığı yeni vergi paketinde 2022 yılından beri uygulanan 150 liralık yurt dışı çıkış harcının 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik tartışma yaşanıyor.

AKP kurmayları ve ilgili bakanlıkların temsilcilerinin katıldığı vergi paketi ile ilgili toplantılarda, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) yurt dışı çıkış harcının 3 bin lira olmasını önermişti. Ancak bu rakam kamuoyunda büyük tepkiye sebep olunca, AKP konuyu yeniden değerlendirmeye aldı. GİB’in önerisine itiraz eden AKP yönetiminin, harcın en fazla 1.000 veya 1.500 lira olmasını istediği belirtildi. Rakam konusunda son karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak değerlendirmeden sonra verilecek.

3 BİN LİRA OLMAYACAK

AKP kaynakları “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 3 bin lira önerisinin gerekçesi şu: Bu uygulama ilk çıktığında 100 dolara denk geliyormuş. Buradan hareketle 3 bin lira olması gündeme geldi ama bu rakam olmayacak. Henüz net bir rakam belirlenmiş değil ama 1.000 veya 1.500 lira olabilir. Belirlenecek miktar bundan böyle de her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak. Cumhurbaşkanına da artırma veya eksiltme konusunda yetki verilecek” dedi.

Yurt dışı çıkış harcının 1.500 lira olması durumunda, 2023 yılında yurt dışına çıkış sayıları dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda, bir yılda Hazine’ye 13 milyar lira civarında bir kaynak girişi olacağı belirtildi. 2022 yılından bu yana uygulanan 150 liralık yurt dışı çıkış harcının 15 lirası TOKİ’ye aktarılmıştı. Yeni harç miktarı kapsamında TOKİ’ye aktarılacak miktar Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenecek.

AdminAdmin

Admin

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir