Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 10:53

“EKONOMİ YÖNETİMİ VE SONUÇ”

Cemalettin Doğan
Cemalettin Doğan
Giriş Tarihi : 05-07-2024 14:50

Türkiye’de başkanlık sitemi ile birlikte başlayan ekonomik istikrar hedefleri ne yazık ki bozuldu.

Özellikle parlamenter sistem  değişikliği bu işin tuzu biberi oldu.

2018 ve 2021 kur dalgalanmaları, 2021 de başlayan TL krizi, ekonomik bunalıma dönüştü. Son seçimlerde bu bunalımın siyasi sonuçları oldu.

Aslında başkanlık sistemi öncesinde de ekonomi aşırı kırılgandı, fakat bence bu kırılganlık sanki günü birlik gibi düşünülüp, gerekli tedbirler alınmadı.

22 yıl boyunca mevcut iktidarın tek hedefi, hangi yoldan olursa olsun iktidarda kalmaya odaklı oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tekrar ikinci defa koltuğa oturduğunda  iktidar politikası hedefiyle kendine göre tasarruf tedbirleri ile kemer sıkma ponjesini hayata geçirdi.

Herkes bir umutla ekonomi düzelecek, faizler düşecek, döviz kur’ları makul seviyeye inecek, başta gıda ürünleri olmak üzere fiyatlar normale dönüşecek diye beklerken, hepsi tam tersine dönüşerek özellikle tek aylıklı emekliler başta olmak üzere, vatandaşlarımızı perme perişan etti.

Maliye politikasını yöneten asıl sorumlu olan kişiler, spekülatif sermaye girişini ve sıcak parayı kontrol edemez oldu.

Kamu kaynaklarını, kamu bankalarını iktisadi etkinlik kriterlerine göre değil siyasi popülizme göre dizayn ederek, Sosyal kamplaşmaya yol açtı.

Türkiye’yi batıdan, yani Avrupa birliği üyeliği hedefinden  kopardı.

En ağırı ise, Dünya tarihinde yaşanmamış ve yaşanmayacak olan emperyalist ülkelerin bir projesi olan bir oyuna geldi.

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB), 18 Mart 2016’da imzalanan ‘Mülteci” Anlaşması ekonomimize vurulan diğer bir yumruk oldu.

İlk başta Suriye sınırındaki mayın’ların sınırdan temizlenmesi, arkasına İran sınırındaki mayın’ların temizlenmesiyle birlikte sınır güvenliği sıkıntıya sebep oldu.

15 Mart 2011'de, Cuma namazı çıkışı Suriye’nin Şam ve Dera'da protesto gösterileriyle  start alan iç savaş, arkasından Afganistan’daki Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de yönetimi ele almasıyla birlikte hem Suriye sınırı, diğer taraftan İran sınırından gelen ve savaştan kaçan artık sığınmacı mı dersiniz, yoksa mültecimi, elini kolunu sallayarak, temizlenmiş mayın bölgelerinden  15 milyona yakın yabancı Ülkemize gelmesiyle birlikte ekonomimizi de olumsuz yönde etkileyerek çıkmaz bir yola soktu.

Ekonomik istikrarı bozmak kolay, düzeltmek zordur.

İşte Avrupa birliği ülkelerinin ve emperyalist ülkelerin Türkiye üzerindeki oyunlarının olmazsa olmaz oyunu da bu oldu.

Yani savaşarak sonuç alamadığınız ülkelere ekonomik istikrarı bozarak sonuç almak.

Sonuç dedik ve 2024 Temmuz ayına geldik.

Milyonlarca memur ve emeklinin zam farkı netleşti. Buna göre, SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 24,73 oranında; memur ve memur emeklileri ise, yüzde 19,31 oranında maaş farkı alacak.

Onbinlira alan emeklilerimiz ile, asgari ücretle çalışan emekçilerimiz ne alacak.?

Anladığım kadarıyla zam alamayacak.

Peki zam alanlar mutlu olacak mı.?

Tabiî ki olamayacak. Zamlı aylığını almadan, alacağı zammın on katını cebinden ödemiş olacak.

Seçimlerde oy verdiğimiz, bizleri temsil eden Milletvekillerimize, Bakan olarak atanan  Bakanlarımıza  zam varmı.?

Tabi var, sıkıntı yok.

Yanlış anlamayın sadece bir örnek vereceğim, manavdan veya pazardan.

“LİMON” un kilosu  70.00.TL.

Yazık elim yazmaya varamıyor, vatandaşımız nasıl nefes alacak.

Yükünüz ağır sayın misafirlerimiz, bir an önce gitseniz iyi olacak.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

 

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI “RUANDA’DAN MİSAFİRLERİMİZ VAR” “DELİK ÇOK BÜYÜK.! ANCAK TASARRUFTA YAMA KÜÇÜK KALDI” “SANAYİMİZ KAN AĞLIYOR”. YEDİ YIL GEÇTİ,SONUÇ.? “SESSİZ ÇIĞLIK” “KENDİSİNE GÖRE SİYASET” “HARAKİRİ” “BENDEN SÖYLEMESİ.” CAMİ,KİLİSE,ADLİYE,RAMAZAN HOCA VE KÜÇÜKCEKMECE’DEKİ SALDIRI.? İstifa’mı Etti’ Yoksa Görev’den’ mi Alındı.? “İSVEÇ’E NATO VİZESİ” “EMEKLİ MAĞDUR” “DÜN LÜBNAN BU GÜN İRAN.” “NE OTOBÜS NEDE MİNÜBÜS-BUNUN ADI MİDİBÜS’TÜR MİDİBÜS.” “ETİKETLER UÇUŞTA” “REHİNE TAKASI” “SON YÜZYILIN ÖNDERİ VE LİDERİ” Demir Kubbe “VATANDAŞ NE DİYOR” YA İSTİKLAL YA ÖLÜM - 4.EYLÜL SİVAS KONGRESİ “SEN SIK KEMERİ” “BESLE KARGA’YI , OYSUN GÖZÜNÜ” “EVDEKİ HESAP, ÇARŞIYA UYMADI” “KESKİN VİRAJ” “DÖVİZ UÇUŞA GEÇTİ” MUHAREM İNCE’DEN’KILIÇDAROĞLU’NA SÜPRİZ TEKLİF “Seçime 40.Gün Kala” “BEN YAZARIM” “Yüzleşmemiz Gereken Gerçekler Var” “SEÇİME GİDİYORUZ” “KAFAM KARIŞIK” GÖKLERDE KARTAL GİBİYİM ”KIZILELMA” ÖRGÜTLÜ CİNSEL İSTİSMAR.? “PENÇE KILIÇ HAVA HAREKA’TINDAN RAHATSIZ OLANLAR.” “ATAÜRK’Ü ANLAMAK VE 10 KASIM DA BÜYÜK ÖNDERİ ANMAK” “100’ E 1’ KALA” “PUTİN’İN İNTİKAMI ve 80. FÜZE” “TÜRKİYE ile LİBYA ARASINDA YENİ BİR ANLAŞMA” “ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ VE TÜRKİYE” “SİVAS KONGRESİ ve MİLLİ MÜCADELE” “ÇİP” “MİLLİ EKONOMİNİN TEMELİ ZİRATTIR.” İşte Bu Bizim Mahalle ALTUNTABAK -3 (Son Bölüm) İşte Bu Bizim Mahalle ALTUNTABAK - 2 İşte Bu Bizim Mahalle ALTUNTABAK “”MİLLİLERİMİZ 4.DE 4.YAPTI.’” “MİLLİLERİMİZ GOL YEMEDEN YOLA DEVAM DEDİ”. “MİLLİLERİMİZ YAĞDI ESTİ-YAMAN ESTİ”. “MİLLİLERİMİZ 3.PUANI 4.GOL’LE ALDI” “MENTAL YORGUNLUK ÖYLEMİ” “SİVASSPOR KAYSERİSPOR’A, SİVAS’TA GEÇİT VERMEDİ.” RİZE’DE ESEN YİĞİDO RÜZGARI “SİVASSPOR’DA HEDEF KUPA-YAKIŞIR SANA YİĞİDO, HEMİ KUPA-HEMİDE AVRUPA” “SİVAS’TA KAZANAN KASIMPAŞA OLDU.” “SİVASSPOR’DAN,YİĞİDO’’LARA BAYRAM HEDİYESİ” “HOŞ GELDİN” ALANYA’YA SİVAS’TA GEÇİT YOK “SINIRDAKİ CUMHURİYET” SİVASSPOR HATAY’DAN 1 PUANLA DÖNÜYOR. BAŞAK’LAR SİVAS’DA AÇTI, YİĞİDO SAHASINDA ÜZGÜN SİVAS 'da BİR PAZAR GEZMESİ…..
sanalbasin.com üyesidir