Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 12:20

HAK HUKUK ADALET

Ali DAĞ
Ali DAĞ
Giriş Tarihi : 08-07-2024 13:15

  Hep birlikte yaşadığımız bu topraklarda, ekmek kadar, su kadar, hava kadar yani hayatımızın ikamesi için en önemli olmaz ise olmazlardan biri de Hak Hukuk ve Adalettir. Çünkü halkın birlikte huzur ve güven içinde yaşamasının vazgeçilmezidir. İnsanların kimlikleri, inançları, siyasi görüşleri yaşam tarzları ne olursa olsun, hep beraber adaleti hukuku savunmak zorundayız.

     Toplum içinde yaşanan sorunlara hak, hukuk ve adalet penceresinden bakıldığı zaman o toplumda huzur olur güven olur. Devlet bakidir, iktidarlar ise geçicidir ve siyasidir. Toplum için asla ve asla olmaması gereken yargının siyasallaşmamasıdır. Eğer yargı siyasallaşır ise her gelen hükümet kendi yargısını oluşturur. Yargı siyasetinde, herhangi bir vesayetinde egemenliğinde olmamalıdır. Yargı bağımsız olmalıdır.

     Adaletli bir yargıyı her ortamda savunmalıyız. Toplumun karşılaştığı sorunları yargı çözer. Yargı tarafsız siyasetten uzak sadece hukuk çerçevesinde karar vermelidir. Medya özgürlüğü olmalı. Parlamenter sistemde Yasama, yürütme, yargıdan sonra medya dördüncü kuvvettir. Gazeteci her zaman özgür bir şekilde yazılarını yazmalı. Özgür basını olan Türkiye’de her gazeteci yazılarını yazarken korkmadan hakkın, hukukun, adaletin egemen olduğu bir ortamda siyasi otoriteyi, haksızlıkları, yolsuzlukları ve toplumun zararına olan olguları özgürce kamuoyuna duyurmalıdır.

     Her inanca saygı duyulmalı. Hiç kimse inancından yaşam tarzından dolayı ötekileştirilmemeli. İnançlar hiçbir şekilde siyasete alet edilmemeli. İş ehline verilmeli bu toplumda liyakat mutlaka sağlanmalı. Yetkilendirilmeler İnancına ve kimliğine göre değil liyakat esaslı olmalıdır.

     Kışlaya, İnanç merkezlerine, Yargıya, Eğitime, Sağlığa kısaca kamu kurumlarına siyaset girmemeli. Laiklik ilkesi amasız fakatsız Devlet kurumlarında tam anlamı ile işletilmelidir. Bu kurumlarda esas olan sadece liyakat olmalı, kimlik ve inanç siyaseti olmamalı. Toplumu ayrıştıran bölen değil birleştiren unsurlar ön planda olmalı.

     Hak, hukuk ve adaletin olduğu bir Türkiye Dünyada lider ülke olmayı hak ediyor. Bu topraklar kanla savaşla kazanıldı. Emperyalist ülkelere karşı mücadele verilerek kazanıldı. Birileri bize bu vatan topraklarını bahşetmedi, sınırlarımız cetvelle çizilmedi. Her karışında şehitlerimizin kanı var bu topraklarda.

     Hep birlikte barışı, sevgiyi, hoşgörüyü, huzuru egemen kılmak umuduyla haktan, hukuktan, adaletten ayrılmadan Atalarımızın emaneti olan bu vatanda gelecek nesillerimize bırakabileceğimiz en güzel mirasımız, HAK HUKUK ve ADALET olmalı…

8 Temmuz 2024

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir