Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 12:21

VEKİLLİKTE TERCİH MESELESİ

ÖMER ÇAKAL
ÖMER ÇAKAL
Giriş Tarihi : 04-05-2023 10:10

14 Mayıs tarihinde çok önemli bir seçime daha gidiyor Türkiye… Önümüzde gerek ülkemizin gerekse şehrimizin gelecek 5 yılını etkileyecek olan tarihi bir seçim var. Partilerin öncelik sırası farklılık gösterse de yerelde vatandaşların önceliği milletvekilliği seçimleri…

Yerel seçmen için Cumhurbaşkanının kim olacağı elbette çok önemli ama ondan daha da önemlisi kendisini, kendi şehrini kim temsil edecek sorusunun cevabı… Seçmen bu kez ince eleyip, sık dokuyacak gibi görünüyor.

LİSTELER HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATTI

Seçimin iddalı partilerinin aday listeleri seçmene hayal kırıklığı yaşattı. Ak Parti’nin en etkili isimlerinden olan İsmet Yılmaz’ın 3 dönem kuralına takılarak liste dışında kalması camiayı fazlasıyla üzmüşken üstüne İstanbul Milletvekilinin ilk sıradan listeye girmesi moralleri bozdu. MHP ve İyi Parti’de de benzer durumlar yaşanırken her dönem dile getirilen ve eleştiri konusu olan “ithal vekil” polemiği bu kez daha yüksek sesle eleştirilir hale geldi.

İTHAL VEKİL CHP VE BBP’DE YOK

Vekil rahatsızlığı konusunda en rahat partiler ise CHP ve BBP gibi görünüyor. CHP’nin ilk sırası mevcut vekil Ulaş Karasu olurken, ikinci sıraya Deva Partisinden il başkanı Serdar İnce yerleşti.

Millet İttifakının ortak liste anlamına da gelen listesi CHP’li seçmeni ne kadar tatmin etti bilinmez ama Yeşil Sol Parti adayının CHP’li seçmenden de ciddi anlamda oy alma potansiyeli bulunuyor.

CHP’nin Sivas’ta kalesi durumunda bulunan Divriği, İmranlı ve Zara’da çalışmalarını sürdüren Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti birinci sıra adayı Gani Kaplan CHP’nin Sivas’tan kesin vekil çıkarabilme potansiyelini tehlikeye atıyor. Gani Kaplan açısından tek sıkıntı ise kendisinin de “ithal vekil” potasına giriyor olması…

DOĞAN ÜRGÜP AVANTAJLI

Diğer yandan liste krizinin hiç yaşanmadığı tek parti ise Muhsin Yazıcıoğlu’nun kurduğu Büyük Birlik Partisi…

Cumhur İttifakının içinde yer alıyor olmasına rağmen tüm seçim bölgelerinde kendi ad, amblem ve adaylarıyla seçime giren BBP, listenin birinci sırasına Sivas’ın siyaseten en etkili ismi durumundaki Doğan Ürgüp’ü koydu.

Bir dönem Sivas Belediye Başkanlığı da yapan Ürgüp, başkanlık döneminde sergilediği partiler üstü yönetimi nedeniyle diğer tüm partilerin seçmenlerinden de oy alabilme potansiyeline sahip tek aday konumunda.

BBP LİSTESİYLE DE İDDİALI

BBP’nin diğer adayları Uğur Bulut gençliği ve çalışkanlığı, Ayketin Kulmaç ise tecrübesi, eğitim camiasındaki hizmeti ve  yetiştirdiği binlerce öğrensici ile öne çıkıyor. Diğer iki adayın ise özellikle Kangal ve Şarkışla’da çok ciddi çalışmalar yaptığı ve bölgeyi köy köy gezdikleri biliniyor.

BBP açısından en büyük avantaj ise tarihlerinde ilk kez barajsız bir seçime girecek olmaları. “Oyum boşa gidiyor” endişesiyle BBP’ye oy vermeye çekinen seçmen bu kez Doğan Ürgüp’ün başını çektiği listeye çok daha sıcak bakıyor.

Tüm bu basit analizleri Sivaslı seçmenlerin büyük bir çoğunluğu zaten yapıyor. Çarşıda, pazarda, berberde, lokantada, kahvehanelerde üç aşağı beş yukarı hep aynı meseleler konuşuluyor. Sivaslı seçmen belki de ilk kez partilerinden bağımsız olarak adayları tek tek tartıya koyuyor ve şehrine en iyi hizmeti yapacağına inandığı adaya ve onun partisine oy verecek gibi duruyor.   

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir