GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-05-2023 23:57

Memur ve Asgari ücretli Temmuz'da Zam Alacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Temmuzda yeni bir asgari ücret belirleyeceğiz. Memurlarımız da bilsin ki Ocakta memnun oldukları gibi Temmuzda da memnun olacaklar" dedi.

Memur ve Asgari ücretli Temmuz'da Zam Alacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayınında gündeme dair  önemli açıklamalarda bulundu. Asgari ücret ve memur zammı için temmuz ayını işaret eden Bakan Bilgin, milyonları heyecanlandıran sözler sarf etti.

"ASGARİ ÜCRETİ 500 DOLARIN ALTINA DÜŞÜRMEMEK LAZIM"

Asgari ücretİ 500 doların altına düşmemesi gerektiğini belirten Bakan Bilgin, "8 bin 500 lira ocak ayında yapıldığı zaman beklentilerin üzerinde bir artıştı. Türkiye enflasyon karşısında emekçilerini koruyan bir sosyal devlet sorumluluğuyla hareket etti.

Ben bir sosyal devlet uygulaması olarak asgari ücreti hep şuna dikkat ediyorum. Asgari ücreti dolar ekseninde söylemek doğru değil ama birlikte mukayese ederek 500 dolar eşiğinin aşağısına düşürmemek lazım.

Bu diğer ücretleri de yukarıya doğru tırmandırır. Ücretleri koruyan bir politika oluşturur. Sosyal devlet bilinciyle hareket edilmektedir.

Dolar bazında baktığımızda ilk defa AK Parti döneminde en üst düzeye çıktı. Ben görevim gereği bunları sayın cumhurbaşkanımıza götürdüğümde anlattığımda kabul etti. Temmuzda asgari ücreti de ele alacağız. Yeni bir asgari ücret belirleyeceğimizi ifade etmek isterim.

BAKAN BİLGİN: "MEMURLAR HİÇ ENDİŞE ETMESİN"

“Bizim yaklaşımımızda memur az alsın işçi çok alsın diye bir şey yok”diyen Bakan Bilgin, “Yasal olarak temmuz ayında da kamu çalışanlarıyla ilgili memur sendikalarımızla oturacağız. Onlara enflasyon farkını vereceğiz.

Türkiye tarihinde ilk defa bu ocak ayında verilen refah payı var. Temmuzda da biz en düşük memur maaşını en düşük kamu işçisinin benzeri seviyesinde belirleyeceğiz. Enflasyon farkını vereceğiz, refah payı vereceğiz. Bizim hükümetimiz iş başındadır.

En düşük memur maaşını en düşük işçi ücreti düzeyine getireceğiz. Türkiye'nin kamu çalışanları yani memurlar hiç endişe etmesin. Ocakta memnun oldukları gibi temmuzda da memnun olacaklar.

Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdi çalışmamız hazır. Temmuzda uygulamaya sokulacak. Bu işin seçimle alakası yok"diye konuştu.

 

AdminAdmin

Admin