EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-03-2023 10:06

Depremzede öğrencilerin bursları kesilmeyecek

OHAL kapsamında eğitim alanında alınan tedbirlere ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayınlandı

Depremzede öğrencilerin bursları kesilmeyecek

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen illerde ilköğretim ve ortaöğretimde parasız yatılı veya burslu okuyan öğrencilerin bursları, başka bir okulun pansiyonuna yerleştirildikleri takdirde 2022-2023 eğitim öğretim yılının sonuna kadar kesilmeyecek.

OHAL kapsamında eğitim alanında alınan tedbirlere ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı   Resmi Gazete'de yayınlandı. 

Kararda, OHAL ilan edilen illerde binası yıkılan öğretmenevi ve akşam sanat okullarında işçilerin ücretleri veya tazminatları, işletme tarafından karşılanamaması durumunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanabilecek.

PARASIZ YATILI VE BURSLU EĞİTİM DESTEĞİ

OHAL bölgesindeki ilköğretim ve ortaöğretim okullarında parasız yatılı veya burslu okuyan öğrencilerin bursları, aynı veya başka ildeki okul pansiyonlarında parasız yatılıya yerleştirmeleri durumunda, 2022-2023 eğitim yılının sonuna kadar kesilmeyecek.

Depremde ebeveynini kaybeden ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine, parasız yatılılığa yerleştirilmesine bakılmadan, 2022-2023 eğitim öğretim yılının sonuna kadar, burs miktarı oranında aylık eğitim desteği verilecek.

KAPANAN ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINA CEZA UYGULANMAYACAK

OHAL bölgesinde kapanan ya da kapatılan özel öğretim kurumlarına, teslim etmeleri gereken evrakları deprem nedeniyle teslim edememeleri halinde idari para cezası uygulanmayacak.

AdminAdmin

Admin