EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-05-2023 11:41

Doğalgaz Desteğinin Maliyeti Belli Oldu

1 ay boyunca konutlar, ibadethaneler ve cemevlerinden doğalgaz bedeli alınmaması ve sonraki 11 ayda 25 metreküp doğalgazın ücretsiz olarak vatandaşın kullanımına sunulmasının maliyetinin yaklaşık 37 milyar lira olacağını tahmin ediliyor.

Doğalgaz Desteğinin Maliyeti Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz gazının karaya çıkartılmasını kutlamak için bir ay boyunca doğalgazın tamamen ve 1 yıl boyunca da mutfakta kullanılan gazın ücretsiz olduğunu açıkladıktan sonra desteğin içeriği detaylandırıldı.

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Başkanı Yaşar Arslan, vatandaşların kullanacağı ücretsiz doğalgazın maliyetini açıkladı.

Arslan, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında Karadeniz gazıyla sağlanacak doğalgaz desteğine ilişkin, açıklama yaptı: “1 ay boyunca konutlar, ibadethaneler ve cemevlerinden doğalgaz bedeli alınmaması ve sonraki 11 ayda 25 metreküp doğalgazın ücretsiz olarak vatandaşın kullanımına sunulmasıyla hane başı ortalama 2 bin lira tutarındaki doğalgaz faturası ücretsiz olacak”dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin koordinasyonunda yürütülen hazırlıkların son aşamaya geldiğini ifade eden Arslan, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında konutlar, ibadethaneler ve cemevlerinden doğalgaz bedeli alınmaması uygulamasının 24 Nisan 2023 tarihi ile 31 Mayıs 2023 tarihi arasında tahakkuk edecek geçmişe dönük 1 aylık tüketime karşılık gelen doğalgaz faturaları için geçerli olacağını dile getirdi.

"YAZ AYLARINDA PEK ÇOK ABONENİN DOĞALGAZ GİDERİ NEREDEYSE OLMAYACAK"

Arslan, haziran ayından itibaren 11 ay boyunca da aylık 25 metreküpe kadar doğalgazın ücretsiz olarak vatandaşların kullanımına sunulması uygulamasının başlatılacağını, böylece yaz aylarında pek çok abonenin doğalgaz giderinin neredeyse olmayacağını ifade etti.

 

AdminAdmin

Admin