Kimdir
Giriş Tarihi : 23-05-2023 12:32

Mustafa Yeneroğlu Kimdir? Biyografi ve Siyasi Geçmişi

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı. Vatandaşlar ikinci kez sandığa giderken milletvekilleri ise belli oldu. Siyaset sahnesinde yükselen isim Mustafa Yeneroğlu herkes tarafından merak ediliyor. İşte Mustafa Yeneroğlu’na dair her şey ve daha fazlası haberimizde…

Mustafa Yeneroğlu Kimdir? Biyografi ve Siyasi Geçmişi

Mustafa Yeneroğlu kimdir?

Mustafa Yeneroğlu Bayburt'ta 1975 yılında doğmuştur.

1976'da ailesiyle birlikte Almanya'nın Köln şehrine yerleşti.

Üniversite eğitimini Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden denkliğini aldı.

Mustafa Yeneroğlu Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyeliği ile Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Derneği Kurucu Başkanlığı görevlerini yerine getirdi.

Birçok alanda görevler yapan Yeneroğlu, Perspektif ve Sabah Ülkesi dergilerinin yönetimi, IGMG Genel Sekreteri bunlar arasındadır.

2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçildi. 2015-2017 yılları arasında Göç Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Ayrıca 26. Yasama Dönemi 1. ve 2. Yasama Yıllarında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini ifa etti.

Birçok görevi yerinde getirdikten sonra AK Parti'den istifa etti.

9 Mart 2020 tarihinde kurulan DEVA Partisine kurucu üye olarak katılmasının ardından partinin Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanlığı görevine getirildi.

Yeneroğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Zehra KüçükZehra Küçük

Zehra Küçük(web)