GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-09-2023 10:27

Sivas Kongresi Cesaret ve Kahramanlığın Özetidir

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, 4 Eylül Sivas Kongresinin asil milletin o güne kadar gösterdiği cesaret ve kahramanlığın bir özeti olduğunu söyledi.

 Sivas Kongresi Cesaret ve Kahramanlığın Özetidir

4 Eylül Sivas Kongresinin manda ve himayelerin kabul edilmediği, ulusal bağımsızlık mücadelemizin de en önemli kilometre taşlarından biri olduğunu vurgulayan Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, “ Milli Mücadele hareketinin tüm ulusla birlikte dünyaya ilan edildiği, Türk Milletinin kurtuluşunu hazırlayan kararların alındığı Sivas, ortaya koyduğu mücadele, bağımsızlık sevdası ve mücadele azmi ile de Mustafa Kemal Atatürk tarafından ‘Cumhuriyet Şehri’ ünvanına layık görülen ülkemizin en önemli illerinden biri olmuştur. Sivas, binlerce yıllık geçmişimizin en kritik ve en önemli kararların alındığı tarihi kırılma noktasına tanık olmuş ve ev sahipliği yapmıştır

19 Mayıs 1919 yılında Samsun’da yakılan bağımsızlık meşalesi, Amasya tamimiyle şekillenmiş, , Erzurum Kongresiyle daha da güçlenerek Sivas Kongresiyle de son şeklini almıştır. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, önemli kararların alındığı 4 Eylül Sivas Kongresi, ulusal bağımsızlık mücadelemizin de en önemli kilometre taşlarından biri olmuştur.

Türk mili mücadelesini şekillendiren Sivas Kongresi, TBMM’nin kuruluşuna giden yolda da önemli bir adımdır. Büyük mücadelelerle alınan ve sabırla uygulanan bu kararlar sonucunda zafer elde edilmiş ve devamında Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Sivas Kongresi, Türk milletinin kendi kaderine de yön vermesini sağlamıştır. Ülkemizin geleceğine yön veren Sivas Kongresi, halkımız tarafından da hiç unutulmamıştır ve asla da unutulmayacaktır

Bu duygu ve düşüncelerde, Kongreyi ilimizde gerçekleştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün kongre delegelerini ve tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, Sivas Kongresinin 104. yılını kutluyorum” dedi.

AdminAdmin

Admin