NEDİR
Giriş Tarihi : 13-02-2023 13:35

İnhimak nedir?

TDK sözlük anlamına göre İnhimak nedir? sorularının cevabını bulabilmek amacıyla internet mecralarında bulunan kaynakları tarıyorlar.

İnhimak nedir?

Günlük konuşma dilinde nadir duyduğumuz ya da hiç duymadığımız kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeler bazen akademik, bazen terminolojik ve eski dönemlerden kalma olabiliyor. Türkçede de yapılarına, oluşumlarına göre farklılaşan pek çok kelime bulunur. İnternette yapacağınız kısa bir araştırma sonucunda hangi kelimenin ne anlama geldiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bağlamda İnhimak nedir? Ne anlama gelmektedir? Sorularına cevap bulmak istiyorsanız haberimizi okuyabilirsiniz. İşte detaylar...
 

İnhimak kelimesi anlamı İnhimak kelimesini merak edenler, ne anlama geldiğini öğrenmek isteyen insanlar İnhimak nedir? TDK sözlük anlamına göre İnhimak nedir? sorularının cevabını bulabilmek amacıyla internet mecralarında bulunan kaynakları tarıyorlar.

İnhimak kelime kökeni

İnhimak kelimesi Arapça kökenlidir.

İnhimak ne demek 

İnhimak kelimesi bir şeye fazla düşkünlük anlamında kullanılır. 

İNHİMAK NEDİR? TDK SÖZLÜĞÜNE GÖRE İNHİMAK NE DEMEK?

İnhimak, bir şeye gayret göstermek, aşırı düşkünlük anlamında kullanılır. Bir şeyin üzerine büyük bir istekle düşme anlamı vardır.  İşrete inhimâki cihetiyle artık işe güce yaramayacak bir hâle geldiğinden… (Fâik Reşat). TDK'ya göre İnhimak; Bir şeye aşırı düşkünlük gösterme, kapılma.


 

Kübra Taş (Web)Kübra Taş (Web)

Kübra Taş