GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-02-2023 16:16

Kızılay AHBAP Derneği’ne 46 milyon TL’lik çadır satışı yapıldı

Kızılay Başkanı Kerem Kınık kurumun AHBAP Derneği'ne satış yapmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Kızılay AHBAP Derneği’ne 46 milyon TL’lik çadır satışı yapıldı

Kızılay’ın Haluk Levent’in başkanlığını yaptığı AHBAP Derneği’ne 46 milyon TL’lik çadır satışı yaptığını iddia etti.

İddialar üzerine açıklama yapan AFAD, bu satışı doğrulayarak, “Arkadaşlarımız, Kızılay’ın iştirakinde olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme gerçekleştirdiler. Ellerinde 2050 adet olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen yaptık ve ertesi sabah 2050 tane çadırı deprem bölgesine gönderdik” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama da Kızılay Başkanı Kerem Kınık’tan geldi. “Türkiye Kızılay Cemiyetinin bir iştirakidir ve 12 ay kesintisiz üretim yapan dünyanın sayılı afet çadırı üreticilerinden biridir. Öncelikle Kızılay’ın TAMP çerçevesinde belirlenen asgari çadır stok seviyesini garanti eder” diyen Kınık açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

“Barınma hizmet kümesi sorumlusu olan AFAD’ın kendisinden tedarik etmek için sipariş verdiği sayıda çadırı istenilen zamanda imal eder. Sağlık Bakanlığı, MSB gibi kamu kuruluşlarının ve Birleşmiş Milletler ve diğer Uluslararası kuruluşların taleplerini üretir.

Satışlardan elde ettiği gelirleri Kızılay’a aktarır, Kızılay da Afetler için gerekli olan Çadır ve sair insani yardım malzemelerini ürettirerek depolar ve ihtiyaç anında vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtır.

Ahbap Derneği de Kızılayın yurt dışı bir kuruluş için ürettiği logosuz 2050 çadırı afetin ilk günlerinde @KizilayCadir’dan maliyetine tedarik ederek AFAD’ın gösterdiği yere sevkedip depremzedelerin hizmetine sunmuştur.

Ahbap derneğinden aldığı kaynağı çadır hammadde tedariği için ayırmış ve üretilecek çadırları da Kızılay aracılığı ile ücretsiz olarak depremzedelerin istifadesi için planlamıştır.

Kızılay Çadır&Tekstil AŞ gerek günlük~1000 çadır imali gerekse ithalat ve yurtiçi fason imalat ile AFAD’a barınma desteği vermeye devam etmektedir
Ahbap ve Kızılay’ın işbirliği ahlakidir, akılcıdır, yasaldır.
Aksini iddia eden ise ya meseleyi anlamamış ya da kötü niyetlidir.

Şimdiye kadar afet bölgesinde AFAD 337.727 çadır kurmuş ve ilave 100.000 çadırı da kurmaya devam etmektedir. Kızılay öz kapasitesini (54.070) Afad’a teslim etmiş ve tesislerinde Afad için imalata kesintisiz devam etmektedir

Çadır kentlerde 1.350.908 vatandaşımız barınmaktadır.”

AdminAdmin

Admin