Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
16 TEMMUZ Salı 12:52

Ozon Tekstil, 1 milyon kWh elektrik tüketimini “yeşil enerjiden” karşılayacak

Ozon Tekstil, Ck Enerji Çamlıbel Elektrik Aracılığı İle Aldığı Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikasını Yeniledi.

TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 22-03-2024 12:25
Ozon Tekstil, 1 milyon kWh elektrik tüketimini “yeşil enerjiden” karşılayacak

Türkiye’nin büyük giyim markalarından Defacto’nun iştiraklerinden Ozon Tekstil, çevre dostu enerji uygulamalarında hedef büyüttü. Geçen yıl CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) alan ve 120 bin kWh’lik elektrik tüketimini yeşil enerjiden karşılayan Ozon Tekstil, bu yıl yeni bir anlaşma yaparak, 1 milyon kWh’lik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacağını belgeledi.

 

Dünya genelinde pek çok ülkeye ihracat yapan Türkiye’nin önde gelen giyim markalarından Defacto’nun iştiraklerinden Ozon Tekstil, bu yıl da elektrik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak üzere harekete geçti. Geçen yıl CK Enerji Çamlıbel Elektrik aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) alan ve 120 bin kWh’lik elektrik tüketimini yeşil enerjiden karşılayan Ozon Tekstil, 2024 yılı için yeni bir anlaşmaya imza attı. I-REC sertifikasını yenileyen şirket 1 milyon kWh’yi bulan elektrik tüketimini yeşil enerjiden karşılayacağını belgeledi. 

 

CK Enerji Çamlıbel Elektrik Genel Müdürü Muharrem Bülbül, "Çevre dostu enerji uygulamalarının önemi giderek artıyor ve şirketler, sürdürülebilirlik çabalarını güçlendirmek adına adımlar atmaya devam ediyorlar. Ozon Tekstil'in 1 milyon kWh'lik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı taahhüt etmesi, doğanın ve kaynakların korunmasına olan katkısını göstermesi açısından çok değerli. CK Enerji olarak, sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek adına Ozon Tekstil gibi iş ortaklarımıza destek olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

Ozon Tekstil Genel Müdürü Seda Dışlık ise “Geçtiğimiz yıl yaptığımız bu önemli değişiklikle, şirket olarak sürdürülebilir enerjiye olan inancımızı ve taahhüdümüzü pekiştirdik. Bu yıl ise tüketimimizin tamamını kapsayacak şekilde I-REC sertifikamızı genişleterek, çevresel etkimizi daha da azaltma yönünde önemli bir adım attık. Yenilenebilir enerjiye geçiş, sadece Ozon Tekstil için değil, tüm endüstri için kritik bir öneme sahip. Bu yolculuğumuzda bize destek olan herkese teşekkür ediyorum ve sektörümüzdeki diğer firmaları da yenilenebilir enerji kullanımını arttırmaya davet ediyorum” diye konuştu.

 

YENİLENEBİLİR ENERJİ SERTİFİKASI NEDİR?

Son yıllarda giderek yaygınlaşan I-REC (Yenilenebilir Enerji Sertifikası), RECs International tarafından geliştirilen elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikasyon sistemi. Uluslararası bağımsız bir kuruluş olan IREC Foundation tarafından verilen ve denetlenen bu sistemde, yenilenebilir enerji tesislerinde (güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biokütle) üretilen her 1 MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturuluyor. Yetkili enerji şirketleri de bu sertifikayı talep eden müşterilerinin elektrik enerjilerini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasına destek veriyor.

 

SERTİFİKAYA SAHİP OLAN ŞİRKETLER ÇEŞİTLİ AVANTAJLAR ELDE EDİYOR

Üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesi ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlayan bu sistem sayesinde tüketiciler bilinçli ve güvenilir bir seçim yapabiliyor. Aynı zamanda yeşil enerji kullanımının karbon salınımının azaltılmasına yönelik olumlu bir adım olması nedeniyle tüketici davranışını yeşil enerji kullanan tesisler için pozitif yönde etkileyen bir unsur olarak öne çıkıyor. Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki firmalar, satın aldıkları ürünleri üreten tesislerin yenilenebilir enerji sertifikası almasını şart koşarken buna karşılık çeşitli avantajlar da sağlıyor.

AdminAdmin

Admin

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir