SİYASET
Giriş Tarihi : 24-05-2023 10:51

Anlaştık!

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlunu destekleyeceğini açıkladı.

Anlaştık!

ORTAK AÇIKLAMADA NE DENİLDİ?

Öztürk “İçişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı yanı sıra TİKA ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı da Zafer Partisi’nde olacak” ifadelerini kullandı.

CHP’DEN BAKANLIK AÇIKLAMASI

Ancak CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan bakanlık konusunda açıklama geldi:

“Sayın Kemal Kılıçadroğlu, bakanlar kurulunu (cumhurbaşkanlığı kabinesi) Millet İttifakı’nı oluşturan partilerle yapacağı toplantılar sonrasında belirleyecektir. Genel başkanımızın sayın Ümit Özdağ ile yaptığı görüşmede bakanlık konusu hiçbir şekilde yer almamıştır.”

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağcumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlunu destekleyeceğini açıkladı.

“Numan Bey bizden destek istedi. Sığınmacıları sordum, cevabı sığınmacıların vatanların dönmeyi içermiyordu.” diyen Özdağ, “Kemal Bey çok net bir şekilde sığınmacıların gönderileceğine yönelik tutum alacaklarını söyledi.” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu ise Özdağ ile yaptığı ortak açıklamada, iki genel başkanın bir metin imzaladığını açıkladı.

Protokolün kapsamı, “Bu protokol, Zafer Partisi ile Millet İttifakı Bileşenleri arasında, Cumhurbaşkanlığı İkinci tur seçiminde ve sonraki süreçte yapılacak iş birliği esaslarını kapsamaktadır” şeklinde belirlendi.

Söz konusu metinde amaç bölümünde, “21 yıllık AKP hükümetlerinin yarattığı sosyal yıkım, yolsuzluk, yoksulluk, devlet krizi, sığınmacı sorunu, rant-borç-talan ekonomisi ve neden olduğu ağır ekonomi sorunları ve toplumun siyasi kutuplara bölünmesine karşı devletin yeniden düzenlenmesi; millî birlik ve beraberliğin sağlanması, yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar ve ağır ekonomi sorunlarının çözümü, Türkiye için ağır bir güvenlik ve demografi sorunu oluşturan sığınmacı ve kaçakların gönderilmesi için ortak çalışma ve iş birliği detaylarının tespit edilmesidir.” ifadeleri kullanıldı.

KRİTİK 7 MADDE

Mutabakat metninde, temel ilkeler şu şekilde sıralandı:

“1-Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.

2-1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.

3- Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.

4. Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.

5- Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.

6-Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.

7- Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır.”

 

AdminAdmin

Admin