SİYASET
Giriş Tarihi : 10-03-2023 15:00

Seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılmasına dair karar imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin açıklama yaptı. Seçimin 14 Mayıs’ta yapılacağına dair kararı imzaladığını duyuran Erdoğan,”Kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından YSK ilan edecektir” ded

Seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılmasına dair karar  imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin açıklama yaptı. Seçimin 14 Mayıs’ta yapılacağına dair kararı imzaladığını duyuran Erdoğan,”Kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından YSK ilan edecektir” dedi.

“Zamanında gelmediniz, Hatay’ı ölüme terk ettiniz” diyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in Meclis’te yaptığı konuşmaya atıfta bulunan Erdoğan, “Biz yaralıyız, hanımefendi konuşuyor. Hatay milletvekili olmak seni bir yere kadar bağlar. Biz sadece Hatay değil, 11 ilin 11’inde de aynı hassasiyetle çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kendisini arayan bir depremzede vatandaşın, “Cumhurbaşkanım bizim hiçbir sıkıntımız yok. Herşey geliyor” dediğini söyleyen Erdoğan, “Bir ona bakıyorum bir de Meclis’e milletvekili olarak gelmiş hanıma bakıyorum” diyerek CHP’li Şahin’i hedef aldı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

Biraz önce Anayasamızın 116. maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzaladım. Buna göre; 2 ay sonraki ilk pazar günü milletimiz cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gidecektir.

Seçimlerin yenilenmesi kararı ülkemize, milletimize ve siyasi partilerimize hayırlı olmasını diliyorum.
Bilindiği gibi seçimin 14 Mayıs güncellenmesi kararını kamuoyuyla zaten paylaşmıştık.

Her şeyden önce 18 Haziran’da üniversite sınav takvimiyle çakışan bir tarihti. Yurt içinde ve yurt dışından vatandaşlarımızın Hac vazifesini gerçekleştireceği tarihe geliyor.

Alternatif olarak 14 Mayıs tarihini teklif ettik. Bu tarihin milletimizin nezdinde hüsnü kabul gördüğünü biliyoruz. Ancak ülkemizin 6 Şubat’ta yaşadığı 2 deprem, seçim tarihi ve çalışmalarını gündemimizden çıkardı.

11 ilde yüreklerimizi yakan can ve mal kayıplarına yol açtı. Depremin ilk günlerindeki ağır kış şartları ve hasar gören altyapı, işimizi hayli güçleştirmiş olsa da yol açarak insanlarımızın yardımına koştuk. 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen depremde 47 binin üzerinde insanımızı vefat ederken 115 binden fazla vatandaşımız da yaralı olarak kurtuldu.

Şehirlerimizi yerle yeksan eden afette milyonlarca vatandaşımız evini kaybederken, milyonlarca vatandaşımız da sarsıntılar sebebiyle evine giremez hale geldi.

Cumhurbaşkanıyla, bakanlıklarıyla, belediyeleriyle STK’larıyla dost ülkelerinden gelen kardeşleriyle ilk gününden itibaren depremle uğraştık. Konteyner kentlerimizle, depremzedelerimize daha iyi barınma imkanları sağlıyoruz. Kalıcı konutlarımıza da her gün yeni temeller atarak devam ediyoruz.

319 bin haneyi tamamlayarak hemen hak sahiplerine teslim etmek. Toplamda 800 binden fazla konut barındıran, yıkık, yıkılacak 270 bin binayı ortadan kaldırarak depremde zarar gören şehirlerimizi sıfırdan kurmaktır.

İnşa ve ihya faaliyetlerimizi kadim şehircilik geleneklerimizi yaşatan, tarihi, kültürel değerlerimizi koruyan bir anlayışla yürütüyoruz.

Tüm bu konutları etap etap tamamlayarak 3,5 milyon insanımıza yeni, güvenli, huzurlu hayat alanları oluşturana kadar durup dinlenmeden çalışmakta kararlıyız.

Ülkemiz genelinde uyguladığımız kentsel dönüşüm projeleriyle afete dirençli şehirlerin inşasını hızlandırıyoruz. Biz tüm dikkatimizi depremin yaralarını sarmaya ve şehirlerimizi yeniden inşa ve ihya ederek insanlarımızı bir an önce yuvalarına kavuşturmaya vermişken seçim takvimi de işlemeyi sürdürüyor.

Bizim bu süreçte dünyada eşi benzeri görülmemiş bir yıkımın yaralarını, dünyada eşine rastlanmamış süratla saracak bir program uygulamamız gerekiyor. Tabii ki depremin doğrudan ve dolaylı etkilerinin üstesinden bir an önce gelerek bölgeyi ve ülkemizi en kısa sürede normalleştirmenin yolu güçlü bir siyasi irade tarafından alınacak kararların dirayetle uygulanmasından geçiyor.

Seçim sürecinin uzamasının beraberinde getireceği siyasi gerilimler ve belirsizlikler ister istemez deprem yaralarının sarılmasına, ülkenin kayıplarının telafisine yönelik çalışmaların aksamasına yol açma riski taşıyor.

Sadece son bir haftanın siyasi gündemi dahi tek başına bu tehdidin ne kadar reel, büyük ve endişe verici olduğunu göstermeye yeterlidir.

Depremzedelerimizin yaralarını sarmak, şehirlerimizi yeniden inşa etmek için ülkemizin Seçim gündemini bir an önce geride bırakması şarttır. Bu anlayışla ve anayasanın bize verdiği yetkiyle seçimleri 14 Mayıs’ta yenileme kararını uygulamaya geçiriyoruz. Kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından YSK ilan edecektir. Bugün mükerrer sayıda da yayınlanması olacaktır. Bu vesileyle olayın ne kadar hızla devam ettiğini hatırlatmak istiyorum.

AdminAdmin

Admin