DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Kadir COŞKUN
Kadir COŞKUN
Giriş Tarihi : 18-11-2023 14:03

YÜKSEK TÜRK KÜLTÜRÜ VE KAHRAMANLIĞININ ESERİ CUMHURİYET

YÜKSEK TÜRK KÜLTÜRÜ VE KAHRAMANLIĞININ ESERİ CUMHURİYET
(Laiklik ve Tuğrul Bey) 

Kaynağını tamamen batıdan aldığımız iddia edilen yeni Türk Devleti ile ilgili Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözlerini bağdaştırabilir miyiz? 
"Yurttaşlarım, az zamanda çok ve büyük işler yaptık, bu işlerin en büyüğü temeli Türk Kahramanlığı ve Yüksek Türk Kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir." 

Her fırsatta bizlere, "Barbar, yıkmayı bilir, yapmayı değil." etiketini yapıştırmaya çalışan Batı'ya karşı yeni devletimizi kuran ve temellerini belirttiğimiz esaslara dayandıran Mustafa Kemal Atatürk bu amaçla 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi' ni açıp 1922'de saltanatla hilafeti ayırması, Nutuk'ta da belirttiği gibi Batı'ya "İşte biz aynen böyle yapıyoruz." diyerek kendi köklerimize ve kültürümüze yönelmenin işaretlerini veriyor ve dünyaya bunu haykırıyordu. 

1924'te "Devletin dini İslâmdır."dan, 1928'de" Devlet, her dine eşit mesafededir."e getirip, 5 Şubat 1937'de anayasa değişikliği ile laiklik ilkesini ancak 1946'da yasalaştıran Fransızlardan 9 yıl önce toplumumuza kazandırmıştır. 
Bunu durup dururken değil dünyayı, gelişmeleri, Türk dünyasını, ayrıntılarına kadar okuyup araştırıp, bunlardan bizlere ait yüksek değerleri hayatımıza aktarma amacıyladır. Türk kültürünün değerleri ile dünya gerçeklerini sentez yapmıştır. 
Anıtkabir'de bulunan 4000'in üzerinde okuduğu, araştırdığı kitaplarda Platon, Aristo, Baruch Spinoza, Voltaire, Montaigne, Durkheim,  Comte, Montesquie... Türk tarihi ve değerlerini öğrenen, matematiğe, bilime mühendisliğe, İbni Haldun'dan Farabi'ye, Buruni'ye, İbni Sina'ya... pek çok eseri okuyup anlayan bir devlet adamı. 
Cumhuriyetin kaynağını Batı'da değil Selçuklunun dağılmasından sonra kitaplarda pek belirtilmeyen ve okumaları arasında 1343-1354 yılları arasında Anadolu'daki beylikler içerisinde Ankara Cumhuriyeti isimli bir bölgenin varlığını görerek kaynak olarak aldığı Araştırmacı-Yazar Cengiz Özakıncı tarafından belirtilmektedir (Kasım  2014, Başkent Üniversitesi, Batıdan Alındığı Savlanan Atatürk Devrimlerinin Türk Tarihine Dayanan Kökenleri Konulu Konferans). 

Yine pek çok araştırmacımız gibi yeni  harflerin kabulünün Türk tarihi ve kökenlerine ait olduğunu, Sümer, Göktürk alfabesine ve batıya yönelen Türklerin oluşturduğu (Ön Türkler) Etrüsk alfabesine dayandığını ifade etmekte. Burada ise en büyük yanlış anlaşılma Latin( Etrüsk) harflerinin Fransız harfleri olduğu sanılması. Halbuki amaç Latin aslından alınan harflerle Türkçenin kendi yapısına, fonetik özelliğine uygun yeni bir alfabenin oluşturulması idi(ç, ğ, ı, j, ö, ü, sesli harfler... ). Bu başarıldı. 

Atatürk, Cumhuriyetin en önemli yeniliği olan laiklikle ilgili gerek Meclisteki konuşmalarında, gerekse 1930'larda kendi el yazısı ile yazdığı "Laikliğin Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey tarafından temelinin atıldığı" ifadeleri kendisine kaynak olmuştur. Bunu Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu 1972 yılında okullarımızda okutulan Milli Eğitim Basımevince yayınlanan Selçuklu Tarihi adlı kitabın 123 ve 124 sayfalarında şöyle belirtiyor:
"Türklerin daha önceki devirlerde bilhassa Göktürklerde, Uygurlarda, Hazarlarda mevcut din ve devlet işlerini birbirinden ayırma prensibi, Sultan Tuğrul'la İslâm dünyasında Selçuklularla birlikte ortaya çıkan yeni bir hukuki devlet telâkkisi tarzıdır ki İmparatorluğun yükselmesini sağlayan başlıca âmillerden sayılması gerekir... ilk defa Berhold tarafından işaret edilen bu laiklik fikri tüm dünyaya örnek olmuştur."

Evet, Büyük Selçuklu Sultanı Selçuk Bey'in torunu, Mikail Bey'in oğlu Tuğrul Bey'in Abbasi yönetiminin başkenti olan ve aynı zamanda Halifeliğin merkezi Bağdat'ı aldıktan sonra devlet yönetimini Abbasi halifesinden alıp, sadece hilafeti ona (El Kaaim'e) bırakarak devlet işlerinden din işlerini  ayırmış, laikliği getirerek vahiy yoluyla yönetilen devletlerde bir ilki başarmıştır Halifelik de kendisine bırakıldığı halde kabul etmemiştir. Bunun yansımaları sadece Türklere mi olmuştur? Tabii ki hayır. 
Yine Cengiz Özakıncı, Fransız Devriminden 41 yıl önce yani 1748'de, Fransız Joseph de Guignes'in, Hunların, Türklerin Moğolların ve daha Sair Batı Tatarlarının Tarihi Umumisi  adlı akademik kitabında Tuğrul Bey'in laik tutumunu anlattığı, övgü ile bahsettiğini, Fransız Devriminin düşünsel temellerini atan aydınlardan biri oldğunu söylüyor. 
Yine Fransızları en çok etkileyen ve Fransız Devriminin kuramsal öncülerinden Voltaire'in de Guignes'in bu akademik kitabından Tuğrul Bey'in laik devrimini alıntılayarak kendi yazılarına aktararak, bu fikri doğrudan halkın bilincine aşıladığını, böylece Fransızların Sultan Tuğrul'u örnek aldıklarını, Atatürk'ün de akılcı ve bilimci eğitim devrimi ile yine bize ait Yusuf Has Hacip'in Kutadgu Bilig'i ve Sultan Tuğrul'u, Türk tarihini kaynak aldığını belirtiyordu. Bunlar da gösteriyor ki Sultan Tuğrul'un laikliği uygulayan ilk devlet adamı olması Atatürk'ün yeni devletin temellerinde yüksek Türk kültüründen sonuna kadar yararlandığını görmekteyiz.
 Onun en büyük zaferi, aklı özgürleştirip bilimi insanlığın hizmetine sunması, kadın-erkek eşitliği ile ortaya koyduğu laiklik, pozitif ve rasyonel düşünceyle medeni hukuk bu mucizenin kurucu araçlarından olmuştur. İnsanlık tarihine ve mazlum milletlere ilham kaynağı olmuş, Gandi, Nehru, Cinnah ayrı ayrı bu ilhamın öğrencileri olduklarını her fırsatta söylemişlerdir. Bunların hepsi filozof hükümdar kişiliğinin Türk ve dünya tarihine yansımalarıdır. "Bizim tarihimizde şurada şu olmuştur, biz bunu dirilttik." diyerek Batı'ya bağlamaması dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. 

Bu sözler ve uygulamalar yeni keşfedilmiş şeyler değildir. Yaşanması olası tehlikelere karşı belleğimizi diri tutarak tedbiri elden bırakmamak içindir.

İşin ilginç yönü, her zaman ecdadımızla övünüp, onların uygar yönlerini görmemezlikten gelerek özlemi çekilen hilafet konusunda devletin bekası ve gelişimi açısından devlet işlerini din işlerinden ayıran Sultan Tuğrul'dan ve Cumhuriyetin temelini yüksek Türk kültürü ve kahramanlığına dayandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten hâlâ ne zaman ders alınacak? 
Hilafet ve saltanat özlemlerini ne ile açıklayabiliriz?

NELER SÖYLENDİ?
@
Kadir Coşkun 1 hafta önce
Çok teşekkür ederim arkadaşlar.
Olcayto Şahin 2 hafta önce
Sayın Kadir Bey,
Her şeyden önce sizi, çok çok dikkatli bir okuyucu ve entelektüel bir insan olarak tanımıştık. Yazınızdan da çok şeyler öğrendik. Çok teşekkür ederiz. Hemen hemen hiç bilinmeyen çok çarpıcı tespitler yapıp, bunları çok güzel ve bilimsel bir şekilde temellendirmişsiniz. Atatürk'ün okuyup notlandırdığı kitap kısımları , 24 cilt olarak yayımlandı. Akla ziyan bir entelektüel kapasite. Yoğun çabalarınız içtenlikle sizleri tebrik ederiz..İyiki varsınız!!!!
Ahmet Torun 2 hafta önce
Hocam on yıllardır cumhuriyetimize ve kurucu ve ebedî liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk e atılan iftiralara belgeli olarak verdiğiniz bu cevap takdire şayan bir yazı olmuş kaleminize gönlünüze sağlık.İyiki varsınız saygılar.
İbrahim Öztürk 2 hafta önce
Atatürk gibi, çok okuyup çok düşünerek. Böylece
Ali Aruğaslan 2 hafta önce
Çok açıklayıcı bir makale,çok teşekkür ederiz. Büyük Atatürk'ün ilkeleri bizim için kurtuluştur, güvendir.
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1FENERBAHÇE1334
 • 2GALATASARAY1334
 • 3BEŞİKTAŞ1325
 • 4YUKATEL ADANA DEMİRSPOR1323
 • 5TRABZONSPOR1323
 • 6MONDİHOME KAYSERİSPOR1323
 • 7ÇAYKUR RİZESPOR1421
 • 8BITEXEN ANTALYASPOR1420
 • 9ATAKAŞ HATAYSPOR1418
 • 10KASIMPAŞA1318
 • 11VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK1417
 • 12MKE ANKARAGÜCÜ1316
 • 13EMS YAPI SİVASSPOR1315
 • 14GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ1315
 • 15TÜMOSAN KONYASPOR1414
 • 16SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL1313
 • 17RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ1412
 • 18CORENDON ALANYASPOR1411
 • 19YILPORT SAMSUNSPOR138
 • 20İSTANBULSPOR148
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
sanalbasin.com üyesidir