Sivas Kızılırmak Gazetesi |Sivas'ın Birlik Sesi
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 12:14

BAHÇELİNİN AK SARAYA DOKUZ IŞIKLI ŞAMDAN HEDİYESİ

MURAT SULAKCI
MURAT SULAKCI
Giriş Tarihi : 22-03-2024 11:32

Hepimizin de bildiği gibi 1965 yılında Alparslan Türkeş’in  meydana getirdiği DOKUZ IŞIK FELSEFESİ kendinsin geçmişten gelen ve bu uğurda  1945 yılında yargılandığı ve  birçok kez ceza aldığı bir ideolojik  görüştür.

Bu  felsefeyi inşa ederken kendisiyle yol alan , Türkçülük ve Turancılık nedeniyle aynı şekilde ceza alan NİHAL  ATSIZ  ile de ters düşerek yol ayrımına gitmiş  yeni bir doktrin ortaya koymuştur.

  Peki kısaca bu DOKUZ IŞIK FELSEFİ nedir? Derseniz şöyle kısaca bir göz atalım;

Milliyetçilik, Ülkücülük, Ahlakçılık,Toplumculuk, İlimcilik, Hürriyet ve Şahsiyetçilik, Köycülük, Gelişmecilik ve Halkçılık, Endüstricilik ve Teknikçiliktir ki,

Bu ilkelerin  içersine bakıldığında öncelikle gelişme, Milli hassasiyetler ve Türk vurgusu öne çıkmıştır.

Ne var ki  sayın Bahçelinin 2016 yılından beri  partisinin kuruluş felsefesinin aksine Türklükten haz etmeyen, eğitime ket vuran demokrasi yerine otokrasiye,kırsal kalkınma yerine köyleri boşaltmaya,halkı zenginleştirmek yerine halkı sefalete sürükleyen, toplumsal ahlakı bitiren bir yapının  DOKUZ IŞIK ile ne kadar uyumsuz olduğu halde yol arkadaşlığı yapması  çok manidardır.

Peki bu yukarıda saydığımız ve kendi varlık sebebine taban tabana zıt olduğu ortada iken.Bütün bunlar yetmiyormuş gibi ,her türlü MİLLİYETÇİLİĞİ ayaklar altına alıp sadece ÜMMETÇİLİK üzerinden hareket ederek  mevcut TÜRK DEVLETİNİ  ve onun kurucu  lideri olan   ATATÜRKÜN   adını ağzına bile almayan  birine tepki göstermesi gerekirken.

Son kongresinde  sen ayrılamazsın, Türk Milletini yalnız bırakamazsın demesi sanırım MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ  nereye? Savruluyor ve bütün bunlar ne? için yapılıyor diye düşününce geçmişteki tabloya bakmak gerekiyor.

Bu  tabloyu  yaratan  İYİ PARTİNİN  kuruluş sürecinde  yaşananlar. Sayın BAHÇELİNİN iktidardan gayri hukuki yardım alarak partide tutunmasını sağlamasıyla başlayan   koltuk sevdasından  şey olmadığı açıkça ortadadır.

Ancak asıl görülmesi  gereken şey ise yıllarca bu davaya baş koyan  kendini Ülkücü ve Milliyetçi olarak tanımlayan insanların bu kongrede bunu alkışlaması   hareketin nereye geldiğini en açık bir şekilde  ortaya koymuştur.

Buradan hareketle BÜYÜK ORTA DOĞU PROJESİNİN eş başkanı olduğunu defalarca söyleyen, ANDIMIZI  kaldıran T.C yi  indiren birisine, deyim yerinde ise önce varlığını armağan etmiş, akabinde DOKUZ  IŞIĞI SARAYA ŞAMDAN  olarak asmıştır.

 

 

 

YORUMLAR
sanalbasin.com üyesidir