Bugun...

EĞİTİM SANAT ZANAATLIK

 Tarih: 22-11-2022 09:20:00
ALP HAN

Eğitim insanın niteliğini yükselten önemli faktörlerden bir tanesidir. Nitelikli insan hayatını idame ettirebilecek becerileri de öğrenebilen, yeteneklerinin farkında olabileceği öz güvene sahip bir kişidir.

 Eğitim insanlar için bir yaşam biçimi ve kılavuzudur.

 Hayatta kalmasını ve tutunmasını sağlayacak en önemli özelliktir.

 Ne zaman, nerede, neye ihtiyacı olduğunu eğitimle sahip olduğu bilgi ve yetenekler ile bulması mümkündür.

Eğitimle güçlü bir toplum inşa edilir. Ancak doğru ve yöntemi, içinde yaşadığımız çağın gerekliliklerine göre düzenlenmiş bir yol ile mümkün olur.

Bilgi güncellendiği takdirde kıymetlenir. Gereksiz bilgi zihinleri yorar. O sebeple hem günceli hem de ihtiyaç olanları vermek doğru olanıdır.

Her insanın kendisi için mutlaka nitelikli, kişisel emeğe dayalı bir el becerisi ve ustalık bilgisine sahip olup, zanaatkâr olması, kişinin hayatta tutunacağı bir mesleki beceriyi sağlayacaktır.

Her insanın koluna bir “Altın Bilezik” yani zanaatkârlık, mesleki el becerisi takılmalıdır.

Kültür ve sanat alanında donanımlı bireyler, kendilerini gerçekleştirme ihtiyacını en kolay bu alanda sağlayabilirler.

Sanatkâr biricik ve benzeri olmayan eserleri meydana getirecek yeteneklerini, zanaatkârlık ile bütünleştirdiği zaman, kişilerin münhasır imzalarını da yapıtlarında ortaya koyacaktır.

 Kendi kimliğini ortaya koyabilen, özgün eserleriyle tanımlanmış insanlar yaşamlarını birlikte sürdürdüğü kişiler tarafından bilinirler, sevilirler ve takdir edilirler.

Ayrıca eğitim insanı sosyal hayatın içine de hazırlamalıdır.

 Sosyal faaliyetler ile bütünleştirilmiş, bu etkinlikler ile boş zamanlarını birlikte geçirme becerisi kazandırılmış, sosyalleşmesi sağlanmış bireyler, faydalı insanlar olarak toplumda yer bulacaktır.

İnsan bir sosyal varlıktır. Sosyal hayatın içinde diğer insanlar ile ilişkileriyle yaşamlarını sürdürür ve etkileşimleriyle mutlu olurlar.

 Sevginin ve aşkın bir bedeli olur. Bu bedeli bütün özlemlerine, isteklerine, arzularına kavuşmak için ödeyebilen insanlar mutluluğu hak eden kişiler olarak yaşamını sürdürürler.

 Sevgiyi, mutluluğu ve hep birlikte mutlu huzurlu yaşamanın temelleri de atılmalıdır eğitimle.

 Erdemli bir yaşamı sürdürmek ve mutlu olmak için insan, kendini, yeteneklerini, hayatı ve ilişkileri sürdürecek eğitime, donanıma ve el becerisine sahip ise, birlikte yaşadığı kişiler ile doğru bir ilişki kurabilmiştir.

Anlama becerisi yüksek, sorgulayabilen, kendi psikolojisini yönetebilen, kişilerarası ilişkilerde açık, anlaşabilir bir iletişim sağlıyorlar ise mutlu olacaklardır.

Mutlu bir sosyal hayat için eğitim şart.

  Bu yazı 19 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLARIMIZ
YUKARI