Bugun...

Sivas'ta İçme Suyundaki Gerçekler!!!

 Tarih: 20-12-2022 17:02:00  -   Güncelleme: 20-12-2022 17:07:00
MURAT SULAKCI

     Uzun zamandır ilimiz Sivas’taki içme suyunda yaşanan sıkıntılar haklımızın canını bir hayli sıktı.

Tüm bu yaşananları  neden? Yaşadık ve çözümü nasıl olmalıydı ya geçmeden önce yetkililerin  verdiği demeçlere bir göz atmak gerekirse; Sivas’ın elli yıllık suyu var dediler ancak elli gün sonra Sivatsa su sıkıntısı olduğunu beyan ettiler.Önce 4 eylül barajından pompalar vasıtasıyla çekilen suların dipteki çamuru da alması nedeniyle bir çok vatandaşın su arıtma cihazları ,çamaşır ve bulaşık makineleri zarar gördü .Ardından yaşanan su kesintileri ise vatandaşı bezdirdi.Bu durumun kısa sürede çözüleceğini Sivas belediyesi başkan vekili  sayın Turan Topgül bir açıklama yaparak Pusat barajından gelecek olan suyun birinci etabının 15 aralık itibariyle biteceğini dile getirdi.Ancak ne baraja nede arıtma tesisine gelen bir suyun olmadığı ve halen şehirde  su kesintilerinin devam ettiği orta yerdedir.

      Yapılan resmi açıklamaların altının boş olduğunu üzülerek gördük. Bazılarının ne bulunduğu konumu ne de devlet adamlığının ciddi bir iş olduğunu sanırım halen kavrayamamış  olması,halka doğru bilgi vermemesi ve Sivaslı hemşerilerimizi  yok sayması anlamına gelir ki bu kabul edilmez  bir durumdur.

    Peki biz niye bu noktaya geldik dilerseniz bu konuyu halka doğru bilgi vererek aydınlatmak isterim.Su takviyesi yapılacak olan Pusat barajı yapıldıktan bir müddet sonra sulama kanallarını yer altına borular vasıtasıyla  alarak su tasarrufuna ve basınçlı sulamaya geçince buradan yıllık  8.5 milyon metreküp   suyun  fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Devlet Su İşleri   tarafından düzenlenen raporda ise bu artan  suyun  Sivas’a    içme suyu olarak kullanılması noktasında      bir çalışma yapmıştır.Bu süreci gören DSİ yetkilileri 2015 yılında Sivas belediyesine ileride içme suyunda bir sıkıntı olacağını resmi yazıyla beyan etmişler.Fakat  bu projenin hayata geçirilmesi ancak alarm zilleri çalıncaya  kadarda  hiçbir adım atılmamıştır.

  Öte yandan halkımızın bilmesi gereken bir hususa da dikkat çekmek gerekirse mevcut olarak su temini yapılan dört eylül barajının kısa sürede kar ve yağmur suları ile dolması da bu iklim koşullarında mümkün gözükmemektedir.

     Kurtarıcı olarak görülen Pusat barajına da gelecek olursak ,  verilecek olan  suyun birinci etabı sadece günü kurtarmaktan öte  bir şey değildir.Çünkü verilen birinci etaptaki suyun debisi düşük olmakla beraber,ikinci etapta verilecek olan suyunda önemli bir handikabı ise yaz döneminde ise burada tarımsal üretim yapan çiftçilerimizde bu suyu tarlasında üretim amaçlı kullanmaya başladığı zaman  barajın su seviyesinde önemli bir düşüş olacağı aşikardır.

     Meselenin başka bir yönü ise şehir şebekesinde oluşan kaçakların bir hayli yüksek olması ve yıllardır bu durumu kökten çözmeyenlerin büyük bir  pişkinlikle  vatandaşa  suyu israf etmeyin  diyenlerin suyu nasıl israf ettikleri maalesef orta yerdedir.

  Bütün bu yaşananların ışığında  Sivas’ta içme suyu sıkıntısı yaşanmaması  için acilen yapılması gereken  kayıp-kaçak oranını düşürmek,planlanan  ama henüz bir proje aşamasına gelemeyen Beydilli içme suyu projesini hızlandırarak bunun yanında  alternatif çözümlerin devreye sokulması  gerekmektedir.

     Vur patlasın çal oynasın diyerek yazı  konserlerle geçirenlerin   Ağustos böceğinin hikayesini  bir daha okumalarını tavsiye ederim.

  Bu yazı 427 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLARIMIZ
YUKARI