Bugun...

PAMUKPINAR KÖY ENSTİTÜNE SAHİP ÇIKLALIM!

 Tarih: 06-10-2022 09:37:00
MURAT SULAKCI

1938 yılında Sivas ilimize  bağlı Yıldızeli ilçesinde  istimlak ve inşaat çalışmalarına başlanan Pamukpınar Köy Enstitüsü,  1941 yılında Köy Enstitüsü olarak açılmıştır. Okul, 1952 yılında ise Erkek İlköğretmen Okulu olmuştur.

700 dönümlük arazi üzerinde 1941 yılında faaliyete geçen okula civar illerin köylerinden, ilkokulu bitiren öğrenciler alınarak 1. sınıflar oluşturulmuş ve yüz seksen öğrenci ile eğitim ve öğretime başlanmıştır.

Derslik, yemekhane, yatakhane ve lojman binaları yokken; öğrenciler Yıldızeli’ndeki Cumhuriyet İlkokulu’nun zemin katında, havaların iyi olduğu günlerde ise Pamukpınar’da okul binasının yapımında ve yaz aylarında okulun büyük sınıf öğrencileri dönüşümlü olarak tarım işlerinde çalışmışlardır.

 

Köy enstitülerinin 1952 yılında kapatılması üzerine, Pamukpınar Yatılı Erkek Öğretmen Okulu olarak eğitim ve öğretimini sürdüren okul, 1976 yılında öğretmen lisesine dönüştürülmüştür. 1988 yılında bünyesinde güreş okulu açılmış, 1990 yılında Anadolu öğretmen lisesine dönüştürülmüştür. Okul, 1997-1998 eğitim ve öğretim yılında Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) olmuştur. Yeni binasına 2011 eğitim ve öğretim yılında taşınan okul, günümüzde Anadolu lisesi olarak hizmet vermektedir.

Pamukpınar 4.000’e yakın öğretmen yetiştirerek yurdun her tarafına göndermiştir.1941 yılından bu yana 3.750 öğretmen, ismini sayamadığımız hâkim, savcı, asker, işadamı, siyasetçi ve sanatçılar ile ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine katkıda bulunan binlerce öğretmen, öğretim görevlisi, araştırmacı vb. değerli şahsiyetler yetiştirmiştir.

   Daha sonra ise 2010 yılında çıkartılan bir yasa ile koruma altına alınmış olan bu eğitim kurumları  Cumhuriyetimizin sembolü haline gelmiştir.Geçtiğimiz eğitim dönemine kadar eğitim  vermeye devam eden bu tarihi  mekanın bu şekilde atıl hale bırakılmasının son derece yanlış olduğunu, Yıldızeli Cumhuriyet Halk Partisi,İyi parti ve Saadet partisi ilçe başkanlarının katılımıyla  yaptığımız bir ortak açıklama ile itiraz ettik.

     Bütün vatandaşlarımızın bu konuya duyarlı olmalarını bekliyor, geçmişini bilmeyen  ulusların geleceğine yön vermesi de asla  mümkün değildir.

  Bu yazı 182 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLARIMIZ
YUKARI